Aktualizacja: 21.03.2025 04:40 Publikacja: 06.08.2023 13:36
Foto: Urszula Lesman/ Fotorzepa
„Ustawa o imigracji wykwalifikowanych pracowników to krok we właściwym kierunku. Ale trzeba zrobić o wiele więcej” – uważa prezes Federalnego Zrzeszenia Niemieckich Organizacji Pracodawców Rainer Dulger. Yasmin Fahimi, przewodnicząca Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych (DGB), powiedziała, że ułatwianie imigracji jest słuszne. „Minie jednak jeszcze kilka lat, zanim doświadczymy zauważalnej imigracji kwalifikowanej” – dodała.
Rainer Dulger wskazał też na bariery dla wykwalifikowanych pracowników z zagranicy w Niemczech, na przykład językowe. „Często występują trudności ze znalezieniem zakwaterowania i opieki nad dziećmi” – powiedział. „W krajach takich jak Kanada istnieje również znacznie bardziej rozwinięta kultura gościnności” - dodał. W wielu krajach wykwalifikowani pracownicy z zagranicy mogą przed wjazdem do kraju złożyć dużą część swoich wniosków i dokumentów drogą cyfrową, co przyspiesza biurokratyczne procedury. Tymczasem w Niemczech mimo apeli organizacji pracodawców i związków zawodowych takie zmiany w zasadzie nie są wdrażane, co zniechęca wielu zagranicznych pracowników do wybierania Niemiec jako owego miejsca życia i pracy.
To pracownicy z sektora handlu najczęściej liczą się teraz z ryzykiem utraty zatrudnienia, które dostrzega prawie co trzeci z pracujących Polaków.
Polska, obok Bułgarii i Rumunii, ma najniższy w Unii wskaźnik wakatów, który pokazuje układ sił na rynku pracy. Wielu, zwłaszcza mniejszych, firm nie stać na zwiększanie zatrudnienia.
Podobnie jak kiedyś w fabrykach, tak teraz w biurach firmy zaczynają dzielić stanowiska na mniejsze, wyspecjalizowane zadania, które można przydzielać różnym osobom. Albo AI.
Pandemia zakończyła modę na niezbyt lubiane przez pracowników otwarte biura open space. Co je teraz zastąpi?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W najnowszym rankingu oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w krajach OECD, Polska znalazła się na 7. miejscu. Znacznie wyżej niż inne państwa naszego regionu, takie jak: Węgry (16), Czechy (23), Estonia (14) czy Słowacja (19). Nowym liderem została Islandia.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
– Rosja coraz śmielej będzie rozszerzała paletę narodów oskarżanych o kolaborację z nazistami. Na tej liście są już Polacy – mówi historyk dr Łukasz Kamiński, dyrektor Ossolineum, były prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Przewodniczący Sądu Najwyższego USA John Roberts stawia się prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Nie zgadza się na rozmontowanie konstytucji Stanów Zjednoczonych. Kto wyjdzie zwycięsko z tego starcia?
Zagrożona przez Donalda Trumpa Ottawa stara się o rozwój współpracy wojskowej i handlowej z Unią Europejską. Ale na przeszkodzie stoją jej własne, wieloletnie zaniedbania.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak dronów na miasto Kropywnycki. Ukraińcy atakowali obwód woroneski, saratowski i rostowski.
Podróżni żądają krótkich czasów przejazdu, rosną więc prędkości pociągów, także samorządowych. Jednak niezbędna staje się lepsza koordynacja poczynań marszałków województw.
Prezydent Donald Trump nakazał w czwartek swojej administracji likwidację Departamentu Edukacji, co było jedną z jego obietnic podczas kampanii prezydenckiej. Jednocześnie Biały Dom przyznał, że agencja nie może - i nie zostanie - całkowicie rozwiązana.
USA po raz pierwszy nałożyły sankcje na Chiny za zakup ropy objętej sankcjami. Nie jest to jednak ropa z Rosji. Ona może być następna.
Państwowa Inspekcja Pracy nie została „zalana” sprawami emerytur pomostowych. Za to po zmianie przepisów liczba wniosków o świadczenie wzrosła o 15 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas