67 proc. prezesów i właścicieli firm IT pozytywnie ocenia ostatnie cztery kwartały. 53 proc. patrzy z optymizmem na kolejne 12 miesięcy, to o 8 pkt proc. więcej niż rok temu. Z kolei odsetek pesymistów skurczył się o 7 pkt proc. do 32 proc. Pozostałe 15 proc. ma nastawienie neutralne (spadek o 1 pkt proc.) – wynika z najnowszego barometru nastrojów, publikowanego przez polską Organizację Pracodawców Usług IT – SoDA. Jej wiceprezes Konrad Weiske podkreśla, że rok 2022 od początku był trudny. Zaczynając od ataku Rosji na Ukrainę, przez zawirowania z Polskim Ładem, kryzys gospodarczy i szalejącą inflację.
– To wszystko wzbudziło w nas dużą niepewność i zmusiło, by z ostrożnością patrzeć w przyszłość. Poprawa nastrojów, zauważalna pod koniec roku, może wynikać z tego, że firmy zweryfikowały swoją pozycję i podjęły kroki, by zabezpieczyć się przed kryzysem – mówi Weiske.
Wyzwań nie brakuje
38 proc. firm podaje, że ich głównym celem w 2023 r. jest pozyskiwanie nowych klientów. Może być to niełatwe zadanie, bo z jednej strony pandemia przyspieszyła cyfryzację, ale z drugiej spowolnienie gospodarcze uderza w wydatki na IT. Według Gartnera w 2023 r. urosną one na świecie o zaledwie 2,4 proc., do 4,5 bln dolarów – to mniej niż wcześniej prognozowali eksperci.
Czytaj więcej
Presja na cięcie kosztów, widoczna w masowych zwolnieniach ogłaszanych przez gigantów technologicznych, może zwiększyć atrakcyjność konkurencyjnych cenowo spółek znad Wisły.