Ostrożny optymizm w IT

Presja na wynagrodzenia, rekrutacja pracowników i sytuacja geopolityczna – to według firm technologicznych największe wyzwania na 2023 r.

Publikacja: 22.02.2023 03:00

Ostrożny optymizm w IT

Foto: Adobe Stock

67 proc. prezesów i właścicieli firm IT pozytywnie ocenia ostatnie cztery kwartały. 53 proc. patrzy z optymizmem na kolejne 12 miesięcy, to o 8 pkt proc. więcej niż rok temu. Z kolei odsetek pesymistów skurczył się o 7 pkt proc. do 32 proc. Pozostałe 15 proc. ma nastawienie neutralne (spadek o 1 pkt proc.) – wynika z najnowszego barometru nastrojów, publikowanego przez polską Organizację Pracodawców Usług IT – SoDA. Jej wiceprezes Konrad Weiske podkreśla, że rok 2022 od początku był trudny. Zaczynając od ataku Rosji na Ukrainę, przez zawirowania z Polskim Ładem, kryzys gospodarczy i szalejącą inflację.

– To wszystko wzbudziło w nas dużą niepewność i zmusiło, by z ostrożnością patrzeć w przyszłość. Poprawa nastrojów, zauważalna pod koniec roku, może wynikać z tego, że firmy zweryfikowały swoją pozycję i podjęły kroki, by zabezpieczyć się przed kryzysem – mówi Weiske.

Wyzwań nie brakuje

38 proc. firm podaje, że ich głównym celem w 2023 r. jest pozyskiwanie nowych klientów. Może być to niełatwe zadanie, bo z jednej strony pandemia przyspieszyła cyfryzację, ale z drugiej spowolnienie gospodarcze uderza w wydatki na IT. Według Gartnera w 2023 r. urosną one na świecie o zaledwie 2,4 proc., do 4,5 bln dolarów – to mniej niż wcześniej prognozowali eksperci.

Czytaj więcej

Specjaliści IT nadal są w cenie w Polsce

Natomiast koszty firm cały czas idą w górę, co zwiększa presję na marże. W sektorze IT największą pozycją kosztową są wynagrodzenia. Nie dziwi zatem, że to właśnie one pojawiają się najczęściej (76 proc.) w odpowiedziach dotyczących wyzwań. Blisko 80 proc. firm ocenia, że sytuacja ta może mieć negatywny wpływ na ich przychody w najbliższych 12 miesiącach.

Kolejne wyzwania to m.in. sytuacja geopolityczna oraz rekrutacja personelu. Niemal co trzeci respondent ma duże obawy związane z długofalowym wpływem wojny na przychody jego firmy. Z kolei na negatywny wpływ kłopotów z rekrutacją na swój biznes wskazało ponad 70 proc. ankietowanych.

W ostatnich latach w sektorze IT walka o pracowników była mocno widoczna. Często dyktowali oni warunki.

Czytaj więcej

Firmy coraz rzadziej tworzą nowe miejsca pracy

– Wzrost wynagrodzeń sięgał nawet 20–30 proc. rok do roku, kandydaci mogli wybierać często z kilku albo nawet kilkunastu ofert pracy. Obecnie można zauważyć pewne zmiany. W ostatnim kwartale 2022 r. zaczęliśmy zauważać zamrożenie części projektów i odczuwalna była duża niepewność – podkreśla Anna Szczepowska, CEO Awareson i ekspertka rynku pracy IT w SoDA. Dodaje, że sytuacja w relacji pracodawca–pracownik w IT zaczyna zbliżać się do równowagi. Jest więcej przestrzeni na dialog, również w kwestiach finansowych. To zjawisko nakłada się na globalne trendy, choć paradoksalnie mogą one zaostrzyć walkę o pracowników znad Wisły. Pomiędzy styczniem 2023 r. a grudniem 2022 r. liczba zwolnień w branży na świecie wzrosła o 14 pkt proc. – wynika z raportu Deel. Spowolnienie doprowadziło do redukcji etatów i zmniejszenia wynagrodzeń w rozwiniętych krajach.

– Przewidujemy, że w związku z próbami cięcia kosztów przez technologicznych gigantów zagraniczne organizacje coraz częściej będą poszukiwać pracowników w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – sygnalizuje Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Czytaj więcej

Pracownicy, którym nie zagrozi spowolnienie w gospodarce

Polskie bolączki

Na dalszych miejscach w zestawieniu wyzwań na 2023 r. w branży IT znalazły się m.in. wzrost obciążeń podatkowych oraz niepewność regulacyjna. Ta ostatnia od lat jest wskazywana przez biznes jako jedna z największych bolączek polskiej gospodarki. Dobrze pokazują to liczby. Tylko w pierwszej połowie 2022 r. przyjęto w Polsce 14,5 tysiąca stron maszynopisu aktów prawnych najwyższego rzędu. To wzrost o 75 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. – podaje Grant Thornton. Przy założeniu, że ta dynamika utrzymała się w II półroczu, to w całym 2022 r. przyjętych zostałoby niemal 37 tys. stron przepisów, czyli najwięcej w historii.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Rynek pracy
Niemiecki sąd: pracownicy tymczasowi mogą zarabiać mniej
Rynek pracy
Ukraińcy wyjeżdżają z Polski na Zachód. Nie chcą czekać na ożywienie
Rynek pracy
Płacowy hamulec włączył się w IT
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja wyśle programistów na dodatkowe kursy
Rynek pracy
Spowolnienie dotknęło już pracowników tymczasowych