Reklama
Rozwiń

Firmy muszą pilnie zadbać o reskilling pracowników

62 proc. średnich i dużych firm dostrzega korzyści z inwestycji w nowe kwalifikacje załogi, lecz realizuje je tylko 7 proc.

Publikacja: 31.01.2023 21:00

Firmy muszą pilnie zadbać o reskilling pracowników

Foto: Adobe Stock

– Trudno jest dzisiaj doradzić młodym ludziom wybór kariery zawodowej, która da im gwarancje pracy na przyszłość. Trzeba więc promować reskilling jako sposób na korygowanie planów zawodowych i jeden ze sposobów, by móc nadążać za rynkiem – podkreślała Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, podczas wtorkowej prezentacji raportu „Reskilling. Wielki reset umiejętności”.

Raport, przygotowany przez e-szkołę programowania i kompetencji cyfrowych, Future Collars wspólnie z ICAN Institute, pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej”, zwraca uwagę na docenianą na razie przez niewiele firm w Polsce potrzebę reskillingu i upskillingu, czyli przekwalifikowania i podwyższania umiejętności pracowników. Autorzy raportu przypominają prognozy OECD, według których prawie połowa obecnych miejsc pracy ulegnie radykalnej transformacji lub zniknie w wyniku automatyzacji. Z kolei Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje, że do 2025 r. połowa wszystkich pracowników będzie musiała zostać przekwalifikowana.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Rynek pracy
Milenialsi najczęściej myślą o zmianie pracy
Rynek pracy
Pracownicy wiedzą, jaki ma być dobry pracodawca, ale nie zawsze go znajdują
Rynek pracy
Barometr Talentów 2025. Poznaliśmy nastroje pracowników w Polsce
Rynek pracy
Specjalista z kompetencjami AI łatwiej znajdzie pracę i więcej zarobi
Rynek pracy
„FAZ”: Dlaczego Polacy nie chcą już pracować w Niemczech?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama