Szefowie uważają, że pracownicy zdalni robią mniej. Pracownicy sądzą inaczej

Badanie Microsoftu wskazuje, że między menedżerami a pracownikami panuje mocny rozdźwięk co do oceny efektywności pracy zdalnej.

Publikacja: 23.09.2022 13:48

Szefowie uważają, że pracownicy zdalni robią mniej. Pracownicy sądzą inaczej

Foto: Adobe Stock

Szefowie i pracownicy zdecydowanie i zasadniczo różnią się w ocenie efektywności pracy zdalnej. Z badania przeprowadzonego przez Microsoft na dużej próbie 20 tys. pracowników w 11 krajach, wynika, że 87 procent pracujących uważa, że pracuje równie lub bardziej wydajnie w domu, podczas gdy 80 procent menedżerów ma inne odczucia.

Satya Nadella, szef Microsoftu uważa, że napięcie między pracownikami a szefami musi zostać jakoś rozładowane, a spór rozwiązany, gdyż system pracy przypuszczalnie już nigdy nie powróci do stanu sprzed pandemii.

Czytaj więcej

Praca zdalna ma swoje minusy, lecz i tak wygrywa z biurem

- Musimy przejść przez to, co opisujemy jako „paranoje produktywności”, ponieważ wszystkie dane, które mamy, pokazują, że ponad 80 procent ludzi czuje, że są bardzo produktywni – z wyjątkiem ich kierownictwa, które myśli, że nie są. Oznacza to, że istnieje prawdziwy rozdźwięk w zakresie oczekiwań i tego, co czują – powiedział Nadella w rozmowie z BBC.

Doprowadziło to do paranoi produktywności: gdy liderzy obawiają się, że utracona efektywność wynika z tego, że pracownicy nie pracują, pomimo że wzrosła liczba przepracowanych godzin, liczba spotkań i inne wskaźniki aktywności – stwierdza Microsoft w raporcie, wyraźnie wskazując, że obawy menedżerów oparte są na odczuciach, nie faktach.

Nadella i prezes należącego do Microsoftu serwisu LinkedIn Ryan Roslansky, uważają, że pracodawcy zmagają się obecnie z prawdopodobnie największą zmianą wzorców pracy w ostatnich czasach. Dane LinkedIn wskazują, że podczas pandemii gwałtownie wzrosła liczba ofert pracy zdalnej. I choć w ostatnim czasie liczba takich stanowisk oferowanych w serwisie spadła, to jednak nadal różnica między stanem sprzed pandemii a obecnym jest znacząca. Przed pandemią 2 procent oferowanych stanowisk dotyczyło pracy zdalnej, a we wrześniu 2022 wynosi 15 procent (wiosną 2022 wynosił 20 proc.).

Czytaj więcej

Musk do pracowników Tesli: wróć do biura lub opuść firmę

Zdaniem szefa Microsoftu pracodawcy muszą się obecnie bardziej starać, by zrekrutować, zachęcić i zatrzymać pracowników. I dotyczy to wszystkich, łącznie z Microsoftem. Koncern stosuje obecnie zasadę, że standardem jest system hybrydowy, w którym przez połowę czasu pracy można pracować z domu, a większy udział pracy zdalnej wymaga zgody przełożonych lub przejścia na niepełny wymiar czasu pracy.

Inne koncerny szukają sposobu na powrót pracowników do biur, jednak napotykają opór. Apple musiało się mierzyć z niechęcią pracowników, gdy ogłosiło, że od września muszą oni być w biurze trzy dni w tygodniu.

Z kolei Tesla postanowiła postawić na przymus. Elon Musk wysłał do swoich pracowników e-maila, w którym nakazywał 40 godzin tygodniowo w biurze, a opornym wprost mówił „Jeżeli się nie pojawisz, przyjmiemy, że zrezygnowałeś”. Nie spotkało się to z zachwytem pracowników Tesli.

Szefowie muszą się mierzyć z jeszcze jednym zjawiskiem – większą skłonnością pracowników do zmiany miejsca pracy, która pojawiła się w czasie pandemii i utrzymuje się nadal. Microsoft nazywa to zjawisko „wielkim przetasowaniem” i zauważa, że mocno dotyczy zwłaszcza pracowników z tzw. Gen Z (Pokolenia Z), czyli osób urodzonych po 1997 roku.

Czytaj więcej

Specjaliści już nie chcą na stałe wracać do biur

- W szczytowym momencie naszych „wielkich przetasowań” zaobserwowaliśmy wzrost rok do rok o 50 procent wśród użytkowników LinkedIn zmieniających pracę. W przypadku Gen Z był to wzrost o 90 procent – stwierdza raport Microsoftu z badania.

Młodsze pokolenie będzie do 2030 roku stanowiło już 30 procent siły roboczej, więc menedżerowie, jak twierdzi Roslansky, muszą je zrozumieć.

Rynek pracy
Specjaliści szturmują oferty pracy. Najpopularniejsze kategorie
Rynek pracy
Grudniowy powiew optymizmu w rekrutacji
Rynek pracy
Amerykański rynek pracy znów mocno rozgrzany
Rynek pracy
Gdzie w IT jest rynek pracodawcy? Prawie 150 kandydatów na jedną ofertę pracy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Rynek pracy
Firmy poszukają na rynku potrzebnych kompetencji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego