Osoby kończące studia w 2020 r. miały dużo lepszy start na rynku pracy niż absolwenci uczelni z wcześniejszych roczników, w tym szczególnie ci z rocznika 2019. Jednak oni również skorzystali w zeszłym roku na silnym odbiciu w gospodarce wspieranym przez kolejne „tarcze” i znoszeniu ograniczeń covidowych – wynika z udostępnionych „Rzeczpospolitej” wyników siódmej już edycji ogólnopolskiego monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA), którą na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) prowadzi Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI-PIB).

Tegoroczna analiza ELA, która obejmuje absolwentów z lat 2015–2020 (tych ostatnich w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu), pokazuje, że młodzi ludzie kończący studia nie tylko zarabiają nominalnie coraz więcej, ale też ich relatywne płace (na tle średniej w powiecie, gdzie mieszkają) rosną w porównaniu z wynagrodzeniami wcześniejszych roczników.

Straty odrobione

Absolwenci z 2020 roku byli też w najmniejszym stopniu zagrożeni bezrobociem w porównaniu z kolegami z wcześniejszych roczników. W tym szczególnie z osobami kończącymi studia w 2019 roku, w które na starcie kariery zawodowej mocno uderzył wybuch pandemii i wprowadzane wiosną 2020 roku lockdowny.

Czytaj więcej

Na rynek pracy wchodzą coraz bardziej wymagające pokolenia

W rezultacie relatywne zarobki tego rocznika, które początkowo nie odbiegały od płac absolwentów z poprzednich lat, zaczęły spadać przy rosnącym od maja 2020 r. ryzyku bezrobocia. Jednak w drugim roku po uzyskaniu dyplomu, czyli w 2021 r., gdy gospodarka zaczęła o odbijać po pandemii, sytuacja zawodowa tej grupy wyraźnie się poprawiła, a ich zarobki, także na tle lokalnej średniej, poszły znacząco w górę.

Jak zaznacza dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, profesor SGH i ekspertka OPI PIB, dane z ELA pokazują, że absolwenci z rocznika 2019 mają obecnie niższe ryzyko bezrobocia niż ci z poprzednich lat w tym samym czasie po uzyskaniu dyplomu. – Jeszcze rok temu mówiliśmy o tym, że wyniki „cofnęły” rocznik pandemiczny o kilka lat, biorąc pod uwagę obserwowane wcześniej tendencje. Oznacza to, że potencjalne „straty” na rynku pracy zostały odrobione – ocenia Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Pomaga doświadczenie

Jak wyjaśnia Marek Bożykowski, ekspert OPI PIB, na przykład dla absolwentów studiów II stopnia z 2019 r. Względny wskaźnik zarobków w pierwszym roku po dyplomie (w 2020 r.) wynosił 0,9, w ubiegłym roku zaś – 0,975. To oznacza, że zarobki absolwentów rosły szybciej niż zarobki mieszkańców powiatów ich zamieszkania.

Agnieszka Chłoń-Domińczak zwraca też uwagę na bardzo dobry start osób kończących studia w 2020 roku, którzy weszli na rynek pracy, osiągając rezultaty lepsze niż w analogicznych okresach dla wszystkich poprzednich roczników, co oznacza powrót do tendencji sprzed lockdownu. – Potwierdza to stosunkowo krótkotrwałe skutki pandemii Covid-19 dla wchodzenia absolwentów na rynek pracy – dodaje ekspertka OPI PIB.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

O korzystnej dla absolwentów poprawie koniunktury na rynku pracy świadczą też obserwacje rekruterów i statystyki portali rekrutacyjnych. Jak ocenia Mateusz Żydek z Randstad, w rekrutacjach prowadzonych w minionym roku liczba ofert dla juniorów wzrosła tam dwukrotnie w porównaniu z 2020 r. i o jedną trzecią w porównaniu z okresem sprzed pandemii. Na portalu Pracuj.pl w 2021 r. opublikowano prawie 105 tys. ofert dla stażystów, praktykantów, młodszych specjalistów i asystentów, czyli na stanowiska zajmowane zazwyczaj przez osoby wchodzące na rynek pracy. Jak dodaje Aleksandra Skwarska, menedżerka ds. PR&CSR w Grupie Pracuj, duże zainteresowanie tymi kandydatami widoczne było w I półroczu tego roku, gdy kierowano do nich ponad 88 tys. ogłoszeń.

Według tegorocznej edycji raportu „Młodzi Polacy na rynku pracy” firm PwC, Well.hr i Absolwent Consulting, teraz, po raz pierwszy od trzech lat, młodzi ludzie optymistycznie patrzą w przyszłość; 64,2 proc. z nich uważa, że w porównaniu z ubiegłym rokiem mają teraz większe szanse na rynku.

Z danych ELA wynika, że poprawie sytuacji absolwentów na rynku pracy sprzyja też fakt, że coraz więcej osób rozpoczynających studia ma już za sobą doświadczenie zawodowe. Coraz więcej studentów również łączy naukę z pracą, zdobywając doświadczenie zawodowe w trakcie nauki, także na studiach stacjonarnych.