Prawie 30 proc. pracowników boi się konkurencji automatów

Niemal trzech na dziesięciu pracowników przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady ich stanowisko padnie ofiarą automatyzacji.

Publikacja: 05.05.2015 22:05

Niemal trzech na dziesięciu pracowników przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady ich stanowisko pad

Niemal trzech na dziesięciu pracowników przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady ich stanowisko padnie ofiarą automatyzacji.

Foto: Bloomberg

Coraz częściej zamiast mniej lub bardziej miłego głosu pracownika call center słyszymy w słuchawce nagranie z komputera. To jeden z przykładów postępującej automatyzacji, której jednak większość z nas specjalnie się nie obawia. Ponad 60 proc. zatrudnionych wierzy, że ich pracy nie zagrożą roboty – wynika z badań portalu rekrutacyjnego Monster.com. Ich rezultat pokrywa się z europejskim sondażem agencji zatrudnienia Randstad.

W obu ankietach 26–27 proc. pracowników liczy się z ryzykiem, że za dziesięć lat z obecnej pracy wygryzie ich automat. W badaniu Monster.com co ósmy pracownik przyznał, że już teraz roboty lub komputery są w stanie wykonać całą ich pracę. W Niemczech twierdzi tak nawet 40 proc. ankietowanych. Według Randstad najmniej skutków automatyzacji obawiają się Austriacy i mieszkańcy Luksemburga (17 proc.). Unijną średnią zawyżają Włochy i Hiszpania, gdzie ten odsetek jest pona dwukrotnie wyższy. W Polsce z przyszłą konkurencją automatów liczy się 30 proc. pracowników. Te obawy może zwiększać ogłoszona jesienią 2013 r. prognoza naukowców z University of Oxford, którzy przewidują zanik ponad 700 zawodów z grupy tzw. białych kołnierzyków. Dodają jednak, że na ich miejsce powstaną nowe, choć wymagające innych umiejętności.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Rynek pracy
Ukraińcy mogą zniknąć z polskiego rynku pracy. Kto ich zastąpi?
Rynek pracy
Polskie firmy mają problem. Wojenna mobilizacja wepchnie Ukraińców w szarą strefę?
Rynek pracy
Złe i dobre strony ostrego wzrostu płac
Rynek pracy
Rośnie popyt na pracę dorywczą
Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców