Obudowie płotu poinformowała szefowa resortu zdrowia Brandenburgii Ursula Nonnenmacher. Prace mają ruszyć już za kilka dni. Płot - o wysokości 90 cm - ma kosztować 160 tys. euro.

Czytaj także: Amerykanie: Wkrótce pojawi się szczepionka na ASF

Jednocześnie krajowe władze wezwały niemieckich hodowców świń do kontroli własnych zabezpieczeń sanitarnych, a myśliwych do uważnego kontrolowania okolicy i meldowania o każdym padłym dziku oraz przesyłaniu próbek do badania na obecność ASF.

Minister Nonnenmacher przyznała, że płot nie daje stuprocentowej ochrony przed ASF, ale zapobiegnie przedostaniu się zarażonych dzików do Niemiec. Płot ma być tymczasowy i nie stanie na granicy na stałe i nie na całej długości. Granica kraju związkowego Brandenburgia z Polską liczy 280 km. Sąsiednia Saksonia, nie zdecydowała się na budowę płotu.

Czytaj także: ASF już 100 km od Niemiec. „Czarny scenariusz realizuje się na naszych oczach"

Do budowy płotu szykują się kolejne dwa kraje graniczące z Polską: Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz Saksonia-Anhalt - informuje agencja dpa. Nad budową płotu poważnie zastanawiają się władze Bawarii, która nie graniczy z Polską - informuje portal donaukurier.de.

Jak do tej pory na terenie Niemiec nie odnotowano ani jednego przypadku ASF, jednak na początku grudnia padłego i zarażonego chorobą dzika znaleziono na terenie Polski zaledwie 42 km od granic z Niemcami. Każdy taki przypadek wywołuje mocne zaniepokojenie niemieckich hodowców świń, którzy domagają się od władz lokalnych zdecydowanych działań zapobiegawczych.

Niemieckie media przypominają, że w zachodniej części Polski odnotowano już ponad 50 przypadków ASF u dzików.

Płot ochronny wybudowali już Duńczycy. Na granicy z Niemcami. Luksemburg zdecydował się na budowę płotu z Belgia - ma on długość 8 kilometrów.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ