Stan Wisconsin znany z produkcji mleka i serów mocno ucierpiał z powodu polityki handlowej Białego Domu i pandemii koronawirusa, nie wiadomo tylko było jak dużą pomoc Trump obieca przed wyborami — pisze Reuter. — Od przyszłego tygodnia moja administracja przeznaczy dodatkowe 13 mld dolarów na pomoc farmerom w wyjściu z chińskiego wirusa, takie niesamowitym rolnikom w Wisconsin od przetwórstwa mleka, od żurawin i imbiru, którzy mocno ucierpieli — powiedział prezydent.

Resort rolnictwa opublikował następnie szczegóły drugiego pakietu pomocy farmerom, przewidującego do 14 mld dolarów producentom głównych upraw: kukurydzy, soi, pszenicy, a także hodowcom zwierząt, producentom przetworów mlecznych i plantatorom tytoniu. To kolejna pomoc po ogłoszonej w kwietniu w wysokości 19 mld dolarów na pokrycie zakłóceń w łańcuchu dostaw żywności i spadku popytu w restauracjach z powodu pandemii. Dotychczas farmerzy otrzymali z tego niecałe 10 mld.

Nowy pakiet pomocy zostanie sfinansowany przez Commodity Credit Corp., program pomocy z czasów depresji stworzony dla wspierania dochodów rolników. Nie wymaga zatwierdzania środków przez Kongres.

Farmerzy mogą liczyć na ok. 23 centy za buszel kukurydzy, łącznie na 3,427 mld dolarów, po 31 centów za buszel soi (1,337 mld), mogą też występować o pomoc po 15 dolarów za akr ważnych upraw (kukurydza, soja, pszenica). Hodowcy świń mogą dostać po 23 dolary za sztukę, po otrzymaniu 1,6 mld z pierwszego pakietu. Nowy pakiet dodał ok. 100 nowych pozycji, m.in. miód, imbir, orzechy macadamia. Do 100 mln dolarów trafi do plantatorów tytoniu na mocy ustawy o pomocy ofiarom koronawirusa.