UE podzielona co do glifosatu. Bez decyzji w sprawie środka chwastobójczego

Kraje UE nie uzgodniły znów stanowiska ws. propozycji KE o przedłużeniu o 10 lat używania w Unii środka chwastobójczego Roundup na bazie glifosatu, który zdaniem WHO jest rakotwórczy. Obecne zezwolenie wygasa w połowie grudnia.

Publikacja: 14.10.2023 11:03

UE podzielona co do glifosatu. Bez decyzji w sprawie środka chwastobójczego

Foto: shutterstock

Decyzję o zablokowaniu albo o dopuszczeniu nadal do użytku tego preparatu uważanego przez rolników za skuteczny w ochronie przed plagami niszczącymi uprawy, ale zabójczego dla pszczół i innych owadów zapylających musi podjąć większość 15 krajów reprezentujących 65 proc. mieszkańców Unii Europejskiej. Przedstawiciele krajów UE podejmą kolejną próbę uzgodnienia decyzji w połowie listopada, a jeśli wtedy też im się nie uda, to zadecyduje sama Komisja Europejska. Musi to nastąpić do 14 grudnia, bo następnego dnia zezwolenie to wygasa — informują AFP i Reuter.

Poprzednim razem w 2017 r., kiedy trzeba było zadecydować o stosowaniu preparatu produkowanego przez amerykańską firmę Monsanto należącą do Bayera, władze Unii zezwoliły na 5-letnie przedłużenie stosowania go, bo krajom Unii nie udało się dwukrotnie przedłużyć tego o 10 lat. Tym razem było podobnie. Kraje południa i wschodu Europy były za dopuszczeniem glifosatu, Austria i Luksemburg były przeciwko przeciągając Niemcy na swoją stronę. Belgia i Holandia wstrzymały się od głosu, to samo zrobiła też Francja.

Czytaj więcej

Statki ze zbożem z Ukrainy i Rosji zderzyły się na Morzu Marmara

Roundup na bazie glifosatu zyskał złą sławę w USA. Po kilku przypadkach raka układu limfatycznego u osób stosujących go dłużej Amerykanie złożyli 125 tys. pozwów, sądy skazały Bayera na milionowe odszkodowania, a gigant farmaceutyczno-chemiczny z Leverkusen zawarł ostatecznie ugodę z większością poszkodowanych, obiecał zapłacić 11 mld dolarów za wycofanie pozwów z sądów albo odstąpienie od ich składania.

Glifosat, czynny składnik preparatów do zwalczania chwastów, został uznany w 2015 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za preparat rakotwórczy dla ludzi, z kolei amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) stwierdziły, że ten preparat nie wywołuje raka.

Bayer argumentował cały czas, że badania naukowe wykazały, iż preparaty na bazie glifosatu stosowane głównie przez rolników są bezpieczne, i nie przyznawał się do winy. Sądy w USA wydawały jednak wyroki korzystne dla powodów wyjaśniając, że producent Roundupa nie podkreślił na opakowaniach konieczności szczególnej staranności w stosowaniu tego preparatu.

Materiał Promocyjny
EnviAgri – cyfrowe wsparcie rolników
Rolnictwo
Pryszczyca krąży wokół Polski. Ryzyko miliardowych strat przeraża hodowców
Rolnictwo
Pierwsza pszenica dla nowej Syrii
Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne