Francja zaostrzyła ton w sprawie nie rozwiązanej dotychczas,. a wynikającej z wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Chodzi o zezwolenia dla francuskich rybaków na łowienie w brytyjskich wodach przybrzeżnych w pasie 6-12 mil morskich i koło wyspy Jersey. Francuzi twierdzą, że władze brytyjskie wydały dotąd połowę zezwoleń na liczbę złożonych wniosków, Brytyjczycy tłumaczą, że wnioskodawcy nie złożyli wymaganych dokumentów, zwłaszcza dowodów na to, że łowili tam przed brexitem. Prowadzone rozmowy w tej sprawie nie dały dotąd wyniku.
- To jeszcze nie wojna, ale walka - stwierdziła minister ds. morskich, Annick Girardin w rozgłośni RTL. A minister ds. europejskich, Clément Beaune nie pozostawił wątpliwości co do stanowiska Paryża. - Od tej pory trzeba mówić językiem z pozycji siły, bo wygląda na to, że to jedynie, co rozumie brytyjski rząd - powiedział w kanale CNews. Rzecznik rządu Gabriel Attal poinformował po posiedzeniu rządu w środę, że według Francji Brytyjczycy przyznali tylko połowę zezwoleń na łowienie na swych wodach. - Nasza cierpliwość wyczerpała się. Dziś stwierdzamy brak niemal 50 proc. zezwoleń, do których mamy prawo - powiedział i zapowiedział listę działań odwetowych, wprowadzanych stopniowo od 2 listopada. Początkowo będą dotyczyć produktów wyładowywanych we Francji (kontrole celne i sanitarne, zakaz przywozu owoców morza). Druga seria będzie dotyczyć dostaw energii elektrycznej brytyjskim wyspom.
Czytaj więcej
Od połowy września narastał spór Francji z Wielką Brytanią o koncesje na łowiska. Rybacy zapowiedzieli, że zmarnują Wyspiarzom święta, władze grożą zmniejszeniem dostaw elektryczności na wyspę Jersey, bo nie chcą, by rybacy płacili za fiasko brexitu.
Brytyjczycy wydali dotąd nieco ponad 200 definitywnych zezwoleń, a Paryż wystąpił o dalsze 244. Termin ich wydawania upływa 30 października - podał kanał France 2.
- Będą to działania stopniowo zwiększane, jeśli nie będzie reakcji Brytyjczyków, bo naszym celem jest uzyskanie zezwoleń na połowy, a nie stosowanie sankcji - wyjaśnił w senackiej komisji minister Beaune.