Reklama
Rozwiń

UE przyjęła limity w imporcie rolnym po brexicie

Unia Europejska przyjęła limity w imporcie rolnym z krajów trzecich po brexicie i przyznała, że może je wprowadzić przed zakończeniem rozmów na ten temat.

Aktualizacja: 28.01.2019 19:27 Publikacja: 28.01.2019 18:05

UE przyjęła limity w imporcie rolnym po brexicie

Foto: Kemus Film

Unia wprowadziła wcześniej tzw. celne limity ilościowe (kwoty) pozwalające niektórym krajom o rozwiniętym rolnictwie, Stanom, Australii, Nowej Zelandii i latynoskim eksportować do niej pewną pulę żywych zwierząt, mięsa, nabiału i innych wyrobów bez cła. Planowane wyjście W. Brytanii oznacza jednak, że te limity trzeba podzielić na nią i na 27 krajów zostających w Unii.

W dokumencie liczącym 51 stron Unia przedstawia listę różnych produktów podlegających podziałowi, od 11,5 tys. ton wołowiny z USA i Kanady (z czego UE przejmie 99,8 proc., resztę Londyn), 228,389 t baraniny z Nowej Zelandii (do podziału po połowie), po ryby, drewno i pewne metale. Wyliczono je na podstawie rzeczywistych przepływów w handlu w ciągu 3 lat.

Unia będzie musiała wynegocjować nowy podział limitów z innymi krajami WTO, zainteresowanymi takim eksportem. We wstępie do tego dokumentu stwierdzono jednak, że te negocjacje mogą nie zakończyć się przed 29 marca ze względu na małą ilość czasu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Rolnictwo
„Dobra transakcja”. Są nowe zasady handlu rolnego Unii z Ukrainą
Rolnictwo
Aż ćwierć miliarda dla rolników za wybicie zwierząt. Zbyt łatwe pieniądze?
Rolnictwo
Cła na nawozy z Rosji wchodzą w czasie wojny Izraela z Iranem
Rolnictwo
FAO: żywność na świecie tańsza w maju, zwłaszcza zboża, oleje i cukier
Rolnictwo
Dlaczego masowo pada bydło na Białorusi? Ukrywany powód