Jurgiel chce koordynatora ds. ASF

Do Komisji Europejskiej trafi wniosek o powołanie koordynatora ds. ASF przy komisarzu rolnictwa. Złoży go nasz były minister rolnictwa.

Publikacja: 11.11.2019 21:00

Jurgiel chce koordynatora ds. ASF

Foto: Bloomberg

Wniosek o ustanowienie nowego unijnego koordynatora ds. afrykańskiego pomoru świń (ASF) działającego przy komisarzu rolnictwa chce złożyć polski europoseł – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita".

Tym europosłem jest nie szeregowa postać, lecz Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa w rządzie PiS.

Zapytaliśmy go, dlaczego stara się o powołanie takiego eksperta teraz, a nie gdy przez trzy lata był ministrem rolnictwa, w trakcie największego skoku ASF w Europie. Krzysztof Jurgiel nie chciał niestety rozmawiać z redakcją. Zapytany o ocenę tego pomysłu, resort rolnictwa twierdzi, że go popiera.

– W świetle obecnej sytuacji epizootycznej powołanie unijnego konsultanta ds. ASF przy komisarzu rolnictwa w Komisji Europejskiej minister uważa za zasadne i taką inicjatywę będzie wspierał – informuje Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa.

Komisja Europejska powołuje czasem koordynatorów do nadzorowania szczególnie istotnych międzynarodowych zadań, jest np. koordynator ds. zwalczania terroryzmu, jednym z 11 koordynatorów ds. korytarza transportowego (na odcinku Ren–Alpy) jest Polak Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS. Nie jest to jednak bardzo popularne rozwiązanie.

Pikanterii wniosku o powołanie koordynatora ds. ASF dodaje fakt, że Krzysztof Jurgiel złożył dymisję, prawdopodobnie uprzedzając w ten sposób swoje odwołanie. Jedną z głównych przyczyn było rosnące niezadowolenie z niskiej skuteczności zwalczania ASF, zwłaszcza we wschodnich regionach Polski. Komisarzem ds. rolnictwa we właśnie formującej się Komisji Europejskiej będzie Polak Janusz Wojciechowski, poprzednio europoseł PiS.

Tymczasem ASF wpływa już na światowe rynki. Zablokował eksport wieprzowiny Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Czechom (jako jedyni zwalczyli wirusa), Węgrom, Rumunii i Belgii. Co gorsza, od sierpnia czyni wręcz spustoszenia w Chinach, gdzie liczba świń spadła o ponad 30 proc., a wieprzowina tylko w sierpniu podrożała o 46,7 proc. W efekcie Pekin zwiększył import mięsa z Unii Europejskiej o 45 proc. (do lipca). To przyśpieszyło wzrost jego cen w Europie.

Rolnictwo
Amerykanie kupują jaja w Brazylii. To jednak nie rozwiązuje ich kłopotów
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Rolnictwo
Polska zakazała importu mięsa i mleka ze Słowacji
Rolnictwo
Kondycja polskiego rolnictwa, czyli czasem słońce, czasem deszcz
Rolnictwo
Rosyjskie ogórki udawały ukraińskie i trafiły przez Polskę na Litwę. Jest afera
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Rolnictwo
FAO: kawa będzie droga. Amerykanie nie chcą nowych ceł
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście