Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.02.2016 22:25 Publikacja: 19.02.2016 22:21
Wojciech Czabanowski
Foto: archiwum prywatne
Iran tradycyjnie pozostaje sojusznikiem Rosji. Ten potężny kraj o trwającej niemal trzy tysiące lat tradycji państwowości gra jednak swoją grę. Umiarkowany rząd, który przejął władzę po odsunięciu od władzy Mahmuda Ahmadineżada doprowadził do zniesienia sankcji przez Stany Zjednoczone. Był to jednak tylko pierwszy element układanki. Zniesione przez Amerykanów sankcję doprowadziły do wznowienia gigantycznego eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego przez Iran, co w oczywisty sposób uderzyło w Rosję. Kiedy Rosjanie poprosili Iran o zmniejszenie eksportu, Irańczycy odmówili, powołując się na brak wzajemności ze strony Rosjan w podobnej sytuacji w przeszłości. Iranowi nie chodziło zapewne o pogorszenie sytuacji budżetowej Moskwy, ale o swoją rozgrywkę z OPEC i Arabią Saudyjską. I rzeczywiście: relacje z Rosją nie zostały w ten sposób nadszarpnięte. Kiedy tydzień temu Amerykanie zdecydowali o sprzedaży swoich F-16 do Pakistanu, nie było jeszcze wiadomo, czy będą chcieli obłaskawić przy okazji Iran. Indie zaprotestowały od razu, wzywając amerykańskiego ambasadora na dywanik. Rękę do Iranu wyciągnął tymczasem Pakistan wycofując swoje sankcję względem zachodniego sąsiada. Tak, Pakistan również obłożył Iran sankcjami. Na ten gest głusi nie pozostali Rosjanie, natychmiast deklarując budowę dwóch nowych elektrowni atomowych w Iranie i 8 nowych reaktorów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Czy rozbudowa Bundeswehry to realne zagrożenie dla Polski, czy raczej strategiczna szansa w obliczu rosyjskiej a...
Obaj politycy zwalczają Tuska na swój sposób i w przeszłości udowadniali, że razem są skuteczni. W politycznych...
Pomysł rekonstrukcji rządu miał go wzmocnić. Jednak dotychczasowy efekt jest dokładnie odwrotny – gabinet Donald...
W 2027 roku – jeśli nie wcześniej – rząd sformuje prawica. Z PiS, Konfederacją, może Grzegorzem Braunem. Czy pre...
Z zaciekawieniem przeczytałem na łamach „Rzeczpospolitej” tekst redaktora Jacka Nizinkiewicza o znaczącym tytule...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas