Aktualizacja: 29.05.2018 13:04 Publikacja: 29.05.2018 12:59
Wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu
Foto: materialy prasowe Ministerstwa Nauki
"Think out of the Box" - tak nazywa się konferencja ministrów nauki z całego świata, która została zorganizowana przez izraelski rząd w ramach świętowania obchodów 70-lecia państwa Izrael. Przesłanie było jednoznaczne. Mówili o nim na poniedziałkowej uroczystej gali premier Netanjahu i minister nauki Izraela Ofir Akunis. - Izrael jest potęga nauki i rozwoju. Technologia zmienia się świat. Przyłączcie się do tsunami, na którego czele jesteśmy - powtarzali izraelscy politycy. W tle ich przemówień było jeszcze coś: Izrael to kraj otoczony przez wrogów bez własnych zasobów naturalnych, który nie miał wyjścia, jak postawić na startupy, kreatywność i nowe technologie. W ten sposób zdobył przewagę. Głównym hasłem izraelskiego rządu było to, że Izrael z kraju pustynnego w 70 lat stał się krajem startupów i potęgą w dziedzinie nowych technologii, także militarnych. Premier Netanjahu aby zilustrować skalę zmiany posłużył się przykładem przemysłu samochodowego. - Izrael nie potrafił rywalizować, jeśli chodzi o skalę, budowanie podwozi czy części w masowy sposób. Ale wkrótce samochód będzie przede wszystkim oprogramowaniem. I tu mamy coś do powiedzenia - powiedział szef izraelskiego rządu. Wspomniał, jak jeden z izraelskich startupów zajmujący się technologiami pojazdów autonomicznych został przejęty przez Intel za dużą kwotę. Następnego dnia w trakcie oficjalnych obrad występowali przedsiębiorcy i twórcy, jak współzałożyciel znanej aplikacji Waze.
Kreml nieprzypadkowo wziął na celownik polski konsulat generalny w północnej stolicy Rosji. Uderza w ten sposób w miejscową Polonię, ale też w rosyjskie środowiska niezależne.
Spada liczba chętnych do repatriacji z Kazachstanu. To efekt porażki polskiego państwa.
Plan PiS był prosty: w dniu konwencji KO w Gliwicach pokazać, że Karol Nawrocki jest blisko ludzi, i to tych najbardziej poszkodowanych, a nie aktywu partyjnego. Strategia godna Jacek Kurskiego.
Pogłoski o śmierci Zachodu są mocno przesadzone. Paryż uderza w miękkie podbrzusze kremlowskiej propagandy. Kiedy Emmanuel Macron zamieszcza zdjęcie z wnętrza wyremontowanej katedry Notre-Dame i pisze „to jest Francja”, sprzedaje Putinowi fangę w nos.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Konwencja KO w Gliwicach miała pokazać impet w prekampanii Rafała Trzaskowskiego. Jednak nie tylko o energię uczestników tu chodziło, ale też o pokazanie, że kandydat KO i jego sztab wyciągnęli lekcję z przeszłości. I nie chodzi tylko o 2020 rok.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Stosunki UE z Wielką Brytanią, która z niej wystąpiła, powinny być bliższe. Warto poluzować unijny rynek dla Brytyjczyków w zamian za bezpieczeństwo – wynika z badań opinii publicznej po obu stronach kanału La Manche przeprowadzonych przez ECFR.
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Upadek reżimu Baszara Asada w Syrii otworzył historyczną szansę dla Izraela przebudowy politycznej układanki na Bliskim Wschodzie. Korzysta z niej bez umiaru.
Przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu prezydent Joe Biden zatwierdził memorandum, które zawiera "mapę drogową" dla następnej administracji USA, dotyczącą przeciwdziałania zacieśnieniu współpracy między Chinami, Iranem, Koreą Północną i Rosją.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas