W ocenie OZZL niekonstytucyjny jest tryb uchwalenia zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, dokonanych w wyniku nowelizacji ustawy refundacyjnej:

Zmiany te bowiem zostały uchwalone w trybie pilnym, co wykluczyło możliwość dokładniejszego rozważenia zmian przez parlamentarzystów i uniemożliwiło przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Zastosowanie trybu pilnego musi być merytorycznie uzasadnione. Uzasadnienie takie było w przypadku nowelizacji ustawy o refundacji leków, bo dotychczasowe przepisy paraliżowały możliwość bezproblemowego nabycia przez pacjentów leków refundowanych. (…) Nie ma natomiast żadnego merytorycznego uzasadnienia dla zmian dokonanych w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zmiany te bowiem polegają na przeniesieniu do ustawy przepisów o obowiązkach biurokratycznych nałożonych na lekarzy w rozporządzeniach ministra zdrowia.

W ubiegłym tygodniu Senat nie wprowadził do noweli ustawy refundacyjnej żadnych poprawek. Wczoraj minister w kancelarii prezydenta Irena Wóycicka spotkała się reprezentacją środowisk, których dotyczą zawarte w ustawie rozwiązania, m.in. aptekarzami i lekarzami.

Jednak już w piątek prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że w poniedziałek po południu podpisze nowelizację ustawy refundacyjnej. Prezydent uznał ją za "absolutnie pilną" i ocenił, że jej wdrożenie będzie korzystne dla pacjentów.