Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 02.05.2015 13:41 Publikacja: 30.04.2015 22:15
Krzysztof Ziemiec
Foto: Fotorzepa/Rafał Guz
Dla nas to dobrze, bo nie dalibyśmy sobie z tym rady, ale źle dla wielu organizacji humanitarnych, które krytykują unijną politykę wobec nielegalnych imigrantów. I poniekąd mają rację. Zarówno szczyt, jak i sam problem pojawiły się w urzędniczej agendzie dopiero, gdy na Morzu Śródziemnym utonęło niemal tysiąc osób.
Wśród ustaleń na pewno znalazło się to mówiące o potrojeniu środków na ratowanie rozbitków i uszczelnienie morskich granic. A to będzie sporo kosztować – także nas. Może wręcz okazać się dla nas zabójcze. Jeśli bowiem niezbyt zamożne państwo polskie będzie musiało wyłożyć pieniądze na przybyszów z Afryki, to gdzieś tych pieniędzy zabraknie. A jeśli konflikt na Ukrainie się zaogni i staniemy przed wyzwaniem przyjęcia tysięcy uchodźców nie z odległego lądu, tylko z sąsiedniego, znacznie bliższego nam historycznie i kulturowo kraju? Skąd weźmiemy na to środki? Czy ktoś nam wtedy solidarnie pomoże?
Podobnie jak w Unii nikt nie ma recepty na to, jak się uporać z problemem przybyszów z Afryki, tak w Polsce nikt nie ma pomysłu na to, jak prowadzić politykę wobec imigrantów. Paradoks polega jednak na tym, że tak jak Europa Zachodnia i Południowa imigrantów już nie potrzebują, tak nam mogą być oni wkrótce bardzo potrzebni. Zabraknie nam bowiem młodych, silnych i zdolnych rąk do pracy. Dowodzą tego ostatnie przerażające badania. Jeśli polska gospodarka ma pozostać konkurencyjna, to będzie potrzebowała imigrantów, szczególnie w tych sektorach, w których warunki pracy nie są zbyt atrakcyjne dla naszych bezrobotnych. Nie ma się też co łudzić – mimo zaklęć kandydatów na urząd prezydenta w najbliższym czasie wielkiego powrotu polskich emigrantów do ojczyzny nie będzie! A zatem zaproszenie przybyszów do Polski może się stać dla nas tym, czym podanie choremu kroplówki.
Kreml nieprzypadkowo wziął na celownik polski konsulat generalny w północnej stolicy Rosji. Uderza w ten sposób w miejscową Polonię, ale też w rosyjskie środowiska niezależne.
Spada liczba chętnych do repatriacji z Kazachstanu. To efekt porażki polskiego państwa.
Plan PiS był prosty: w dniu konwencji KO w Gliwicach pokazać, że Karol Nawrocki jest blisko ludzi, i to tych najbardziej poszkodowanych, a nie aktywu partyjnego. Strategia godna Jacek Kurskiego.
Pogłoski o śmierci Zachodu są mocno przesadzone. Paryż uderza w miękkie podbrzusze kremlowskiej propagandy. Kiedy Emmanuel Macron zamieszcza zdjęcie z wnętrza wyremontowanej katedry Notre-Dame i pisze „to jest Francja”, sprzedaje Putinowi fangę w nos.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Konwencja KO w Gliwicach miała pokazać impet w prekampanii Rafała Trzaskowskiego. Jednak nie tylko o energię uczestników tu chodziło, ale też o pokazanie, że kandydat KO i jego sztab wyciągnęli lekcję z przeszłości. I nie chodzi tylko o 2020 rok.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
Na łamach Rzeczpospolitej 6 listopada nawoływałem, aby kompetencje nadzoru sztucznej inteligencji (SI) oddać Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO). 20 listopada ukazał się tekst polemiczny, autorstwa mecenasa Przemysława Sotowskiego, w którym Pan Mecenas powołuje kilkanaście tez na granicy dezinformacji, bez uzasadnienia, oprócz „oczywistej oczywistości”. Tak jakby autor był bardziej politykiem niż prawnikiem. Niech mottem mojej repliki będzie to, co 12 sierpnia 1986 roku powiedział Ronald Reagan “Dziewięć najbardziej przerażających słów w języku angielskim to „Jestem z rządu i jestem tu, aby pomóc”
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
W dniu 4 grudnia 2024 r. na łamach dziennika "Rzeczpospolita" ukazała się publikacja „Sankcja kredytu darmowego – czy narracja parakancelarii jest zasadna?” autorstwa mecenasa Wojciecha Wandzela, przedstawiająca tezy i argumenty mające przemawiać za możliwością skredytowania kosztów kredytu i pobierania od tego odsetek, które w ocenie autora publikacji są pewnym wyjściem naprzeciw konsumentom, którzy chcą pozyskać kredyt.
W Kielcach na Białogonie doszło do awarii magistrali wodociągowej. Zasila ona ponad 60 proc. mieszkańców wodą z głównego ujęcia w tej części miasta.
W każdą sobotę grudnia i sylwestrowy wieczór warszawiacy mają okazję podziwiać zimowo-świąteczną stolicę z pokładu łodzi.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas