Robert Gwiazdowski: Jestem niepoważny

Poważny profesor Ryszard Bugaj powiedział w poważnej telewizji, że Centrum im. Adama Smitha to niepoważna instytucja. Jako że szefowałem jej przez dziesięć lat, muszę posypać głowę popiołem.

Aktualizacja: 17.06.2015 23:18 Publikacja: 17.06.2015 22:23

Robert Gwiazdowski

Robert Gwiazdowski

Foto: Fotorzepa, Robert gardziński RG Robert gardziński

Kto poważny w 1990 roku mógłby twierdzić, że ustawa o szczególnym uregulowaniu stosunków kredytowych zrodzi rewoltę na wsi? Przecież powstanie Samoobrony nie miało nic wspólnego z tym, że rolnicy z miesiąca na miesiąc musieli płacić 100 razy więcej za kredyt zaciągnięty na traktor, który kupili „na talon". Tylko ktoś całkiem niepoważny mógł utrzymywać, że ceny sztywne węgla i 80-procentowy podatek eksportowy wraz z popiwkiem (podatek od ponadnormatywnego wzrostu wynagrodzeń) rozłożą górnictwo w drodze administracyjnej, co zrodzi rewoltę górników. A już zwłaszcza, gdy ten ktoś powoływał się na „Austriaka" Hayeka, mówiąc, że taka reforma przypomina przejście z ruchu lewostronnego na prawostronny z wyłączeniem ciężarówek nadal jeżdżących lewą stroną.

Tylko ktoś niepoważny i w dodatku wichrzyciel mógł sugerować, że trzydniowa przerwa w obowiązywaniu podatku obrotowego na towary sprowadzane z zagranicy na przełomie lutego i marca 1991 roku oraz pojawienie się akurat w te dni kolejek na granicach nie mogły być dziełem przypadku, bo aż tacy idioci to w Ministerstwie Finansów nie pracują.

Kto poważny utrzymywał w 1992 roku, że progresja podatkowa, w której stawką 20-proc. opodatkowane zostały dochody, u sąsiadów w Niemczech w ogóle zwolnione z opodatkowania, a stawką 40-proc. (a przez kilka lat nawet 45 proc.) dochody powyżej równowartości 10 tys. marek niemieckich (obowiązywał kiedyś u sąsiadów taki właśnie pieniądz), uniemożliwi legalną akumulację kapitału?

Kto poważny mógł insynuować, że wyganianie handlarzy z centrów miast z nieestetycznymi „szczękami", żeby w centrach tychże miast pozwolić na budowanie wielkich perełek architektonicznych w postaci galerii handlowych, będzie miało zły wpływ na urbanistykę, rynek usług handlowych i wpływy podatkowe.

Nikt poważny nie pozwolił sobie na twierdzenie, że zwiększanie obciążeń nałożonych na pracę w postaci składek ubezpieczeniowych spowoduje zmniejszenie podaży miejsc pracy, zwiększy i bezrobocie, i szarą strefę – bo większość miejsc pracy tworzą mali i średni przedsiębiorcy. Przecież to oczywiste, że najwięcej osób pracuje na kolei, na poczcie i w ZUS!

Niepoważne było też twierdzenie, że dzięki OFE nie będzie wyższych emerytur, a zarobią tylko same OFE.

A co najgorsze, ja nadal całkiem niepoważnie tkwię w tych, i wielu innych, błędnych przemyśleniach, za co serdecznie przepraszam.

Autor jest profesorem Uczelni Łazarskiego i adwokatem

Publicystyka
Estera Flieger: Co łączy Krzysztofa Stanowskiego z Elonem Muskiem? A mógł namieszać w wyborach
Publicystyka
Rozmowy w Dżuddzie i czerwone linie, których nie przekroczy Kijów
Publicystyka
Daria Chibner: Czas osłabić USA, przyszła pora na zemstę frajerów. Bądźmy jak Donald Trump
Publicystyka
Michał Szułdrzyński: Reset z Rosją nową doktryną Donalda Trumpa. To geopolityczna katastrofa PiS
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Publicystyka
Tomasz Krzyżak: Drodzy biskupi – odwagi! Komisję ds. pedofilii w Kościele trzeba powołać bez zwłoki
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń