Przegląd prasy Jakuba Cegieły: Zanim zamordują nas podatkami

Złowieszcze podatkowe plany rządu, niepewna polityczna przyszłość Tuska i Kaczyńskiego, słabe głowy piłkarzy – o tym w dzisiejszej prasie.

Aktualizacja: 17.10.2016 07:42 Publikacja: 17.10.2016 07:38

Jakub Cegieła

Jakub Cegieła

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

„Rzeczpospolita” ogłasza wielką akcję walki o rozsądne podatki. „Prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, podobnie zresztą jak reszta biznesu, nie oczekują niczego więcej, tylko sprawiedliwych, przewidywalnych i stabilnych przepisów” – przypomina redaktor naczelny Bogusław Chrabota.

W numerze znajdziemy ogrom materiałów o pichconym w rządzie tzw. jednolitym podatku i jego fatalnych skutkach dla rzeszy prowadzących działalność gospodarczą. Na pierwszej stronie gazeta ostrzega rządzących, że na przykręcenie podatkowej śruby przedsiębiorcy, a zwłaszcza ich doradcy, mają swoje sposoby.

„Dziennik Gazeta Prawna” z rozmów z doradcami podatkowymi wyciąga mniej optymistyczne dla przedsiębiorców wnioski. „Nowa danina będzie zaprojektowana w taki sposób, by była odporna na próby optymalizacji” – pisze „DGP”, który poświęca jednak sprawie podatków znacznie mniej miejsca.

W „Gazecie Wyborczej” czytamy, że słynnej „najbogatszej urzędniczce” Marzenie K. warszawski ratusz przyznał nie 38,6, lecz 46,1 mln zł odszkodowań reprywatyzacyjnych, a śledczy badają czy chciała wyłudzić tych milionów osiemdziesiąt. W obszernym tekście gazeta opowiada też m.in. o roszczeniach brata byłej już urzędniczki, mec. Roberta Nowaczyka.

Ta sama „Wyborcza” ogłasza dziś początek ukazywania się w nowej formule i z wyższą ceną. Z informacji na pierwszej stronie wynika, że „aktualne doniesienia o wydarzeniach w kraju i na świecie” czytelnik otrzyma „od wtorku do czwartku”.

„Dziennik Gazeta Prawna” na pierwszej stronie wieszczy zaś problemy właścicieli samochodów z obowiązkowymi przeglądami. Ale to dopiero za kilka lat.

Poniedziałek to dzień, w którym ukazuje się kilka tygodników. Te wybiegają w przyszłość. W „Do Rzeczy” gen. Roman Polko wieszczy, że „Rosja może uderzyć za kilka miesięcy”, a „Newsweek” pisze o planie Jarosława Kaczyńskiego „jak zemścić się za Smoleńsk i wyeliminować Donalda Tuska z polskiej polityki”.

Tymczasem, jak pisze Onet.pl, sam Kaczyński niemal wprost otwiera casting na swego następcę.  — Mam już swoje lata, a moja kariera polityczna jest na pewno na bardzo zaawansowanym etapie – mówi lider PiS w wywiadzie przeprowadzonym przez Andrzeja Stankiewicza i Andrzeja Gajcego.

Na stronach sportowych najważniejsze dzienniki wracają do upojnego zgrupowania polskiej reprezentacji. „Piłkarze się upili, a jeden podobno nawet zwymiotował. Niestety, pić się jeszcze muszą uczyć” – pisze w „Rzeczpospolitej” Stefan Szczepłek i przypomina gwiazdę sprzed lat Ernesta Pola, który po kolacji z kibicami w barze Czarny Diament spędził noc w zaspie, a potem szybko doszedł do siebie i wbił Legii trzy bramki. Dziś może jednak powinno piłkarzom dać do myślenia – puentuje Szczepłek – „że najlepszy zawodnik reprezentacji Polski nie pije”.

Problem zgłębia też w „GW” Rafał Stec. „Na odcinku piłki nożnej dokonaliśmy na kacu oszałamiających postępów” – zauważa, a podwójne zwycięstwo kadry, nad Danią i Armenią, kwituje tak: „To kolejny spektakularny dowód, że najżwawiej działamy wolni od przesądu, jakoby piłkarz powinien biegać o suchym pysku”.

Publicystyka
Pytania o bezpieczeństwo, na które nie odpowiedzieli Trzaskowski, Mentzen i Biejat
Publicystyka
Joanna Ćwiek-Świdecka: Brudna kampania, czyli szemrana moralność „dla dobra Polski”
Publicystyka
Bogusław Chrabota: Jaka Polska po wyborach?
Publicystyka
Europa z Trumpem przeciw Putinowi
Publicystyka
Estera Flieger: Dlaczego rezygnujemy z własnej opowieści o II wojnie światowej?