Jakub Cegieła

Jakub Cegieła

Dziennikarz, redaktor

Sowieci też ludzie

Amerykanina Juliena H. Bryana znamy w Polsce głównie jako autora świetnych zdjęć i filmów dokumentujących oblężenie Warszawy w 1939 r. Jego fotografia dziewczynki rozpaczającej nad ciałem siostry zabitej przez niemieckich lotników wygrałaby dziś w cuglach w konkursie World Press Photo.

Gajda, Szcześniak: Pandemia pokazała wszystkim, czy dobrze mieszkają

Badania ruchu pieszego w czasie lockdownu od razu pokazały, że ludzie lubią chodzić ulicami, które są dobrze zaprojektowane, na których jest dużo zieleni, a mało np. zaparkowanych samochodów. To nie jest coś, co spowodowała pandemia, ale to, że to dostrzegamy, jest efektem zupełnie zmienionych realiów. Te dane można wykorzystać w miejskim planowaniu - mówią Radosław Gajda i Natalia Szcześniak, architekci, urbaniści.

Polska Ludowa eksportowa

Dla jednych PRL to tylko zdrada, hańba i sowieccy agenci. Inni na odwrót, pamiętać chcą wyłącznie awans społeczny, tanie wczasy czy radosne pierwszomajowe pochody. A przecież można ten czas opowiadać inaczej, bez historycznego daltonizmu, ciekawie. Nawet na wystawie poświęconej pismu do szpiku kości propagandowemu – a takim był miesięcznik „Polska", który od 1954 roku w kilkunastu wersjach językowych rozsławiać miał na świecie ludową ojczyznę.

Włosi zagłosują 4 marca

Prezydent Włoch rozwiązał parlament i rozpisał nowe wybory. Będzie je z uwagą obserwować cała Europa.

Włoskie media o akcji "Różaniec do granic": W Polsce "atmosfera prawie średniowieczna"

Włoska lewicowa gazeta bardzo krytycznie pisze o akcji „Różaniec do granic”. Publicysta innej uderza jednak w całkiem inne tony.

To można dzieciom szkodzić, czy nie?

Adrian Zandberg zaatakował Patryka Jakiego za jego komentarz do sprawy rodziców wcześniaka z Białogardu (nie pozwolili zaszczepić dziecka, ani poddać go rutynowym zabiegom, a wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że mogli mieć rację). Ale nie chodzi o to, co jeden polityk wypomina drugiemu.

Cegieła: Z uśmiechem do grobu

Święto Wojska Polskiego? Z pewnością nie tylko. 15 sierpnia na widok defilujących żołnierzy dumę odczuje wielu Polaków, w tym ci, co w organizacjach proobronnych, na kursach przetrwania i wakacyjnych obozach militarnych ćwiczą się w sztuce wojennej, uczą strzelać, okopywać, ostrzą bagnety i hartują patriotyzm. Gotowi na wojnę?

Tropiki w Europie. 44 stopnie na Sardynii

Upał w Polsce? We Włoszech to jest dopiero gorąco.

Jakub Cegieła: Kaczyński to nie Mussolini

Czy dzisiejsze rządy PiS to faszyzm we wczesnej postaci? Przeciwnicy ekipy Jarosława Kaczyńskiego z chęcią przerzucają most między dwiema epokami, wyszukując ich podobieństwa.

Jakub Cegieła: Hejt na biskupa

Polskich biskupów czeka próba odwagi – jeśli wystąpią przeciw swym owieczkom, które, ośmielone przez rząd, poczuły, że nakaz udzielania schronienia potrzebującym można wykreślić z zestawu zasad chrześcijańskiego życia.