Przegląd prasy Jerzego Haszczyńskiego: Temat dla Pasikowskiego

„Szanse Legii też nie są duże” - pisze w dzisiejszej „Rzeczpospolitej” papież dziennikarzy futbolowych Stefan Szczepłek. Też? - bo, „żaden z polskich klubów z Realem Madryt jeszcze nie wygrał”.

Publikacja: 18.10.2016 07:36

Przegląd prasy Jerzego Haszczyńskiego: Temat dla Pasikowskiego

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Szczepłek wspomina te polskie porażki z mistrzami z Hiszpanii, w tym tę ledwie 1:2 Stali z malutkiego Mielca, przy której stadionie wisiał napis „Nasze gorące serca i złote ręce ludowej ojczyźnie”.

Tyle o piłce nożnej, przed wieczornym meczem, którego chyba nie obejrzę. Mam tyle innych powodów do zmartwień.

Są bardziej porażające tematy w dzisiejszej prasie. W tym warszawska reprywatyzacja, która staje się znakomitym materiałem do scenariusza filmu dla Władysława Pasikowskiego. Mógłby być tak ważny dla naszej epoki jak „Psy” dla okresu transformacji. Warto go było zacząć pisać po pierwszych tekstach dziennikarek „Gazety Stołecznej/Wyborczej” Małgorzaty Zubik i Iwony Szpali oraz wypowiedziach aktywistów z „Miasto Jest Nasze”.

Dziś nowy rozdzialik dopisują dziennikarki „Rzeczpospolitej” Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka swoim tekstem „Prokuratura ślepa na handel roszczeniami”. Tytułowi prokuratorzy, którymi teraz zajęli się inni prokuratorzy, wykazali się „zdumiewającą bezczynnością”. Nie wszczęli na przykład śledztwa w sprawie zakupu kamienicy przy Hożej za 50 złotych, choć doniesienie do nich trafiło.

W „Gazecie Wyborczej” kolejny komentarz o dzikiej prywatyzacji „Kto nie strzegł naszego majątku”. W tym o kłodach rzucanych pod nogi dziennikarkom zasłużonym dla sprawy. Od początku warszawski „ratusz nie traktował dziennikarzy jak sprzymierzeńców w walce o publiczne mienie, lecz jak wrogów”, a „wczoraj wiceprezydent Witold Pahl, mianowany do wyjaśnienia nieprawidłowości, nie chciał nawet rozmawiać z 'Wyborczą'. Nie każdy Polak jest mądry po szkodzie”.

W „Gazecie Wyborczej” rozmowa z Małgorzatą Sekułą-Szmajdzińską, wdową po Jerzym Szmajdzińskim, byłym szefie MON (z SLD), który zginął w katastrofie smoleńskiej. „Muszę przyznać, że poprzedni rząd popełnił pewne błędy”: „Szkoda, że po przetransportowaniu ciał do Polski nie można było dokonać obiektywnej weryfikacji tego, co zrobiono w Moskwie.(...) W przypadku tak wielkiej katastrofy weryfikacja powinna być nie stu-, ale trzystuprocentowa. Tego mi zabrakło. (…) Grzegorz Schetyna przepraszał ostatnio za różne zaniechania PO. Takie błędy, szczególnie w zakresie komunikowania się z rodzinami, dostrzegam także w kwestii katastrofy smoleńskiej” - mówi Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, która krytykuje też PiS i prezydenta Andrzeja Dudę, m.in. za to, że nie wspominają o jej mężu, mówiąc o modernizacji wojska i zakupie F-16.

W „Rzeczpospolitej” ciekawy tekst Rusłana Szoszyna „Armaty nie szkodzą interesom”. O tym, że Ukraina naciska na Zachód, by utrzymywał sankcje wobec Rosji, a sama „zapomniała przedłużyć własne”. 

Publicystyka
Europa z Trumpem przeciw Putinowi
Publicystyka
Estera Flieger: Dlaczego rezygnujemy z własnej opowieści o II wojnie światowej?
Publicystyka
Ks. Robert Nęcek: A może papież z Holandii?
Publicystyka
Frekwencyjna ściema. Młotkowanie niegłosujących ma charakter klasistowski
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Mieszkanie Nawrockiego, czyli zemsta sztabowców