Gdy przechodzi się na dietę, najtrudniejszą rzeczą nie jest zrzucanie kilogramów, ale nieodzyskiwanie ich z powrotem. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy od dłuższego czasu pracują nad opanowaniem epidemię otyłości, opracowali program interwencyjny dla osób otyłych lub z nadwagą, a jego wyniki badań opublikowali w czasopiśmie JAMA Network Open.

Naukowcy wyjaśniają, że niektórzy ludzie są bardziej neurologicznie wrażliwi na pokarmy i nie mogą oprzeć się jedzeniu lub nie mogą przestać o nim myśleć. Dla tych osób, które bardzo często cierpią na otyłość lub nadwagę, tradycyjne strategie żywieniowe nie są wystarczające, bo bardzo łatwo odzyskują oni utracone kilogramy.

„Zaprojektowaliśmy alternatywne podejście do zaspokojenia tej potrzeby klinicznej” – wyjaśnia Kerri N. Boutelle, badacz z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Ta zwiększona wrażliwość, zwana podatnością behawioralną, według amerykańskich naukowców rozwija się dzięki czynnikom dziedzicznym oraz w określonych środowiskach. Ma związek ze zmianami neuronalnymi i zachowaniami żywieniowymi. Nie bez znaczenia są też zachowania pamięciowe i odruchy warunkowe.

Program, nazwany „regulowaniem sygnałów”, opiera się na teorii podatności behawioralnej. Z jednej strony jest ona ukształtowana przez reaktywność pokarmową czyli reakcję naszego organizmu na bodźce pokarmowe, która wyzwala chęć jedzenia. Z drugiej zaś strony chodzi o opóźnienie tej reaktywności w stosunku do sytości. Program ma zatem na celu „reedukację” naturalnej interpretacji sygnałów głodu i sytości w organizmie.

Poprzez tę strategię naukowcy starali się uświadomić ludziom ich reaktywność, wyjaśnić, jak pewne sytuacje i emocje mogą wpływać na apetyt. Następnie nauczyli ich fizycznych i poznawczych sposobów radzenia sobie z tymi reakcjami tak, by mogli wytworzyć tolerancję na podatność na pokarmy.

Dlatego uczestnicy stosujący regulowanie sygnałów nie stosowali diety, ale raczej na nowo uczyli się interpretować naturalne sygnały, jakie ich ciała wysyłają podczas autentycznego uczucia głodu. Chodziło też o to, by unikać doprowadzania się do wilczego głodu, ponieważ wówczas łatwiej aktywuje się neurologiczny system nagradzania.

Osoby, które zdecydowały się wziąć udział w programie, były konfrontowane z trzema innymi grupami, które miały ten sam cel: schudnąć, a następnie utrzymać stałą wagę. Pierwsza grupa składała się z osób, które przestrzegały tradycyjnej diety, polegającej na liczeniu kalorii. Druga grupa była grupą kontrolną, zaś członkowie trzeciej grupy stosowali zarówno tradycyjną dietę, jak i program regulowania sygnału.

24 miesiące później sprawdzono efekty i okazało się, że uczestnicy, którzy przestrzegali programu regulowania sygnału, byli jedynymi, którym udało się ustabilizować wagę i nie odzyskać utraconych już kilogramów. Kolejne testy na Uniwersytecie Kalifornijskim trwają, a naukowcy są dobrej myśli, co do rezultatów.