Bezpieczeństwo lekowe to jeden z podstawowych problemów na świecie. Polski rynek farmaceutyczny stara się sprostać tym zadaniom, stawiając m.in. na innowacyjne podejście do produkcji leków starszej generacji, ale też wypracowywanie nowoczesnych rozwiązań. Temu poświęcona była debata „Definicja i znaczenie innowacji w polskim przemyśle farmaceutycznym”, którą w grudniu zorganizowała „Rzeczpospolita”.

– Inwestycje w badania i rozwój w zakresie innowacyjnych leków i terapii są niezbędne do dokonywania postępów w zapobieganiu chorobom i ich leczeniu. Przemysł farmaceutyczny w Polsce jest liderem pod względem odsetka przedsiębiorstw innowacyjnych – tłumaczy w odpowiedzi na pytania „Rzeczpospolitej” rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Pandemia udowodniła, że oparcie bezpieczeństwa lekowego Polski na globalnych łańcuchach dostaw jest niebezpieczne.

Nasza branża farmaceutyczna koncentruje się głównie na produkcji leków generycznych, które są decydujące dla bezpieczeństwa zdrowotnego kraju. I to szeroki dostęp do leków generycznych jest warunkiem utrzymania dobrych wskaźników zdrowotnych społeczeństwa. Wsparcie innowacyjności w produkcji leków generycznych to także warunek utrzymania konkurencyjności całego sektora.

Pandemia udowodniła, że oparcie bezpieczeństwa lekowego Polski na globalnych łańcuchach dostaw jest niebezpieczne i może prowadzić do niedoborów leków stosowanych w schorzeniach populacyjnych. – Polski przemysł farmaceutyczny nie posiada przewagi komparatywnej w produkcji leków. Jednak ze względów bezpieczeństwa oraz potencjału rozwojowego (infrastruktura i kadry) branża farmaceutyczna powinna stać się jednym z filarów rozwoju polskiej gospodarki – mówi Andrusiewicz. – By poprawić bezpieczeństwo zdrowotnego obywateli, budować autonomię strategiczną w obszarze leków oraz stworzyć zachęty do budowania przewag konkurencyjnych krajowych producentów w UE i stymulować rozwoj przemysłu farmaceutycznego w Polsce, w ramach Krajowego Planu Odbudowy planuje się udzielanie pożyczek na budowę lub rozbudowę infrastruktury do produkcji aktywnych substancji farmaceutycznych (API), leków (generycznych i biopodobnych) oraz wyrobów medycznych – podsumowuje.