COVID-19: co najbardziej uodparnia na wariant Omikron

Wcześniejsze przebycie infekcji COVID-19 w wariancie Delta nie zapewnia należytej ochrony przed ponownym zakażeniem wariantem Omikron.

Publikacja: 29.12.2021 15:04

COVID-19: co najbardziej uodparnia na wariant Omikron

Foto: Adobe stock

mk

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Innsbrucku zbadali krew osób, które mają za sobą zakażenie wywołane Deltą, a następnie Omikronem. Tylko w co siódmej zbadanej próbce liczba przeciwciał wytworzonych po pierwszej infekcji była wystarczająca do zneutralizowania wirusa w nowym wariancie. – Oznacza to, że ​​przeciwciała nie rozpoznały Omikronu jako zagrożenia ze względu na jego bardzo zmutowaną wersję w porównaniu z wariantem Delta – oceniają autorzy badania, cytowani przez Onet.

Inaczej wyglądało to w przypadku osób w pełni zaszczepionych, przede wszystkim preparatem Pfizera. Po dwóch dawkach tej szczepionki, w dziewięciu na 20 próbek przeciwciał było na tyle dużo, że zdołały zwalczyć nowy wariant koronawirusa, zanim wywołał infekcję. Badania z udziałem próbek krwi osób, które przyjęły dwie dawki Moderny, wykazało, że tylko jedna na 10 była skuteczna w wytwarzaniu przeciwciał przeciwko Omikronowi. Podobnie było w przypadku preparatu firmy AstraZeneca.

Największy poziom przeciwciał zaobserwowano u osób zaszczepionych jedną dawką Pfizera i jedną AstraZeneki — większy niż w przypadku dwóch dawek Pfizera.

Czytaj więcej

FDA: Szybkie testy na COVID nie zawsze wykrywają zakażenie Omikronem

Najlepiej w badaniu wypadły próbki krwi pobrane od osób, które najpierw przeszły infekcję COVID-19, a następnie przyjęły szczepionkę. Tę grupę osób autorzy badania nazwali "superodpornymi". Bardzo silna ochrona występuje też u osób, które najpierw się zaszczepiły, a potem przeszły infekcję COVID-19, jest jednak nieco słabsza niż w pierwszym wariancie.

Badanie zostało jednak przeprowadzone na bardzo niewielkiej grupie osób, więc trudno wyciągać daleko idące wnioski. Dowodzi jednak, jak ważna jest dawka przypominająca.

O tym, że Omikron przełamuje poinfekcyjną odporność, informowali jakiś czas temu naukowcy z RPA, gdzie wariant ten pojawił się najwcześniej. Sugerowały to też pierwsze badania przeprowadzone w Europie. Także skala nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych może sugerować, że przebyta wcześniej infekcja nie zapewnia należytej ochrony.

Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem