Reklama

Pociągi ponownie stanęły. Nieuprawnione nadanie sygnału radio-stop

12 pociągów pasażerskich w województwach łódzkim, pomorskim i mazowieckim zatrzymało się we wtorek po nieuprawionym użyciu sygnału radio-stop.

Publikacja: 29.08.2023 13:25

Pociągi ponownie stanęły. Nieuprawnione nadanie sygnału radio-stop

Foto: Adobe Stock

Odebranie sygnału radio-stop skutkuje natychmiastowym zatrzymaniem wszystkich pociągów, których radiotelefony pracują na danej częstotliwości. Sygnał powoduje automatyczne zatrzymanie składów w danym rejonie.

Czytaj więcej

System łączności na kolei to dla intruzów łatwy łup

W weekend podlaska policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy mogą mieć związek z nieuprawnionym nadawaniem sygnałów.

Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku poinformowała, że zatrzymani to dwaj mężczyźni - 29-letni mieszkaniec Białegostoku oraz 24-latek ze Skierniewic. W miejscu, w którym przebywali mężczyźni, funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt krótkofalarski.

Czytaj więcej

Pociągi stawały po sygnale radio-stop. Policja zatrzymała dwie osoby
Reklama
Reklama

Zatrzymany 29-latek to policjant  z komendy wojewódzkiej w Białymstoku. RMF FM informuje, że funkcjonariusz został zawieszony i wszczęto wobec niego postępowanie w sprawie zwolnienia ze służby.

Policjant był członkiem Wydziału Techniki Operacyjnej, tajnej komórki odpowiadającej między innymi za inwigilację przestępców, obserwację, zakładanie podsłuchów czy ukrytych kamer.

Ponownie użyto sygnału radio-stop

Do kolejnego nieuprawnionego nadania sygnału doszło we wtorek. Rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski w rozmowie z Polsat News powiedział, że odnotowano 30 przypadków nieuprawnionego użycia sygnału radio-stop na terenie województw łódzkiego, pomorskiego i mazowieckiego.

- Do godz. 10:30 zatrzymanych zostało było 12 pociągów pasażerskich. W żadnym z przypadków nie było zagrożenia dla podróżnych - przekazał Jakubowski.

Pierwszego zatrzymania dokonano w województwie łódzkim po godzinie 5 rano.

O zdarzeniu poinformowano służby. 

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Materiał Promocyjny
Bankowe konsorcjum z Bankiem Pekao doda gazu polskiej energetyce
Przestępczość
Centrum kierowania w Ukrainie, ofiary w Polsce – inwazja cybergangów ze Wschodu
Przestępczość
Dlaczego przestępca zwany „Duchem” był nieuchwytny? „Rzeczpospolita” odkrywa nieznany wątek
Przestępczość
Polskie obywatelstwo dla szpiegów i dywersantów? Brakuje furtki do jego odbierania
Materiał Promocyjny
Technologie, które dziś zmieniają biznes
Przestępczość
Akty dywersji na kolei. Są czerwone noty Interpolu wobec podejrzanych
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama