Strzelanina w sklepie na Florydzie: Biały mężczyzna zabijał Afroamerykanów

Biały mężczyzna uzbrojony w karabin i pistolet zabił trzech czarnoskórych w sklepie Dollar General w Jacksonville na Florydzie, po czym popełnił samobójstwo. Lokalna policja przyznaje, że zbrodnia miała motywy rasowe.

Publikacja: 27.08.2023 05:33

Policja na miejscu strzelaniny w Jacksonville

Policja na miejscu strzelaniny w Jacksonville

Foto: AFP

- Ta strzelanina miała motywy rasowe, on nienawidził czarnoskórych - powiedział na konferencji szeryf Jacksonville, T.K. Waters.

Strzelanina na Florydzie: Zabójca zostawił kilka manifestów

Policja nie podaje personaliów sprawcy, którego Waters opisał jako białego mężczyznę noszącego kamizelkę taktyczną. Waters podkreślił, że wszystkie ofiary śmiertelne strzelaniny - dwóch mężczyzn i kobieta - były Afroamerykanami.

Władze uważają, że napastnik działał sam i że przed strzelaniną był autorem "kilku manifestów" dla mediów, rodziców i funkcjonariuszy prawa, w których wyjaśniał dlaczego nienawidzi czarnoskórych.

Waters poinformował, że napastnik posługiwał się pistoletem Glock i "karabinem w stylu AR-15", na którym znajdowały się swastyki. AR-15 to karabin półautomatyczny.

- Nienawiść, która wywołała zabójczy szał napastnika, jest dodatkowym źródłem bólu - podkreślił Waters.

Szeryf relacjonował, że napastnik był widziany w rejonie Edward Waters University, gdzie założył kamizelkę taktyczną i maskę, po czym udał się do sklepu sieci Dollar General.

Gubernator Florydy: Zabójca brał na cel ludzi kierując się ich rasą

Sherri Onks, agentka specjalna z biura FBI w Jacksonville poinformowała, że władze federalne wszczęły śledztwo ws. obrony praw obywatelskich. Strzelanina ma być traktowana jak tzw. zbrodnia nienawiści.

- Zbrodnie nienawiści są i pozostaną zawsze priorytetem dla FBI, ponieważ nie są tylko atakiem na ofiary, ale mają zagrażać i zastraszać całe społeczności - powiedziała Onks.

O strzelaninie poinformowany został prezydent Joe Biden i prokurator generalny, Merrick Garland.

W 2023 roku w USA doszło jak dotąd do 469 masowych strzelanin - według danych zbieranych przez organizację non profit Gun Violence Archive. Za masową strzelaninę uważa ona strzelaninę, w której ranne lub zabite zostaną co najmniej cztery osoby, nie licząc sprawcy.

Gubernator Florydy, Ron DeSantis, potępił strzelaninę i stwierdził, że strzelec "wybrał tchórzowskie wyjście".

- Strzelanina, opierając się na manifest tego śmiecia, który to zrobił, była motywowana rasowo. Brał na cel ludzi kierując się ich rasą. To całkowicie nieakceptowalne - powiedział DeSantis.

- Ta strzelanina miała motywy rasowe, on nienawidził czarnoskórych - powiedział na konferencji szeryf Jacksonville, T.K. Waters.

Strzelanina na Florydzie: Zabójca zostawił kilka manifestów

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Amerykański dziennikarz trafi na wiele lat do łagrów. Czy uwolni go Biały Dom?
Przestępczość
Aktywiści zaplanowali protest na autostradzie wokół Londynu. Na długo trafią do więzienia
Przestępczość
Policjant raniony nożem w centum Paryża. Gorący okres francuskich służb
Przestępczość
Zamach na Donalda Trumpa: Co wiadomo o 20-letnim zamachowcu?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Przestępczość
Strzelanina w niemieckim Lautlingen. Nie żyje dwoje dorosłych i dwoje dzieci