Deutsche Bank zapłaci 75 mln dolarów w ramach ugody z ofiarami Epsteina

Deutsche Bank zapłaci 75 milionów dolarów w celu rozstrzygnięcia sporu sądowego. Niemiecki bank został oskarżony o umożliwienie i czerpanie korzyści z handlu seksualnego młodymi kobietami przez Jeffreya Epsteina.

Publikacja: 18.05.2023 08:05

Jeffrey Epstein

Jeffrey Epstein

Foto: AFP

Ugoda dotyczy nieznanego pozwanego, który w listopadzie 2022 r. złożył pozew zbiorowy, twierdząc, że Deutsche Bank prowadził interesy z Epsteinem, wiedząc, że wykorzystał środki na koncie do wspierania działalności związanej z handlem ludźmi - informuje "Wall Street Journal".

Dziennik, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, powiedział, że Deutsche Bank nie przyznał się do popełnienia wykroczenia.

Zgodnie z ugodą, ofiary Epsteina, które ucierpiały w wyniku jego handlu ludźmi w okresie, gdy był on klientem Deutsche Bank, od 2013 do 2018 roku, otrzymają co najmniej 75 000 dolarów i do 5 milionów dolarów, w zależności od oceny ich roszczeń.

Deutsche Bank odniósł korzyści finansowe, wspierając "organizację Epsteina zajmującą się handlem seksualnym w celu gwałtu i napaści seksualnej" - zapisano w pozwie, który został złożony w sądzie w Nowym Jorku.

Epstein, amerykański finansista, który popełnił samobójstwo w 2019 roku, oczekując na proces za przestępstwa seksualne, rozpoczął współpracę bankową z Deutsche Bank w 2013 roku po tym, jak JPMorgan Chase zamknął jego konta.

Deutsche Bank w lipcu 2020 roku zgodził się zapłacić 150 milionów dolarów w celu uregulowania zarzutów wniesionych przez nowojorski Departament Usług Finansowych za uchybienia w zakresie zgodności związane z pracą banku dla Epsteina.

Epstein został skazany na Florydzie w 2008 roku za nakłanianie nieletniej dziewczynki do uprawiania seksu za pieniądze, ale odsiedział zaledwie 13 miesięcy w więzieniu na mocy tajnej ugody.

Później, w związku z oskarżeniami o handel nieletnimi dziewczętami w celach seksualnych, popełnił samobójstwo w nowojorskim więzieniu w sierpniu 2019 roku.

Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera
Przestępczość
Sędzia nie chciał, ale musi rozstrzygnąć o areszcie dla milionera
Przestępczość
Przywódca ataku na Kapitol skazany na 18 lat więzienia
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Przestępczość
Rosyjski ekspert od pocisków hipersonicznych w przyszłym tygodniu stanie przed sądem
Przestępczość
Korupcja w Sądzie Najwyższym na Ukrainie. Znaleziono ukryte pół miliona dolarów