Wyciek tajnych dokumentów USA: Przełożeni mieli podejrzenia co do sprawcy

Przełożeni członka Gwardii Narodowej z Massachusetts, Jacka Teixeiry, oskarżonego o doprowadzenie do dużego wycieku tajnych dokumentów Pentagonu w serwisie Discord, mieli obawy sygnalizowane kilkukrotnie w związku ze sposobem, w jaki postępuje on z niejawnymi dokumentami - wynika z informacji przedstawionych przez prokuraturę przed sądem.

Publikacja: 18.05.2023 07:03

Wjazd do bazy, w której służył Jack Teixeira

Wjazd do bazy, w której służył Jack Teixeira

Foto: PAP/EPA

Prawnicy Departamentu Stanu ujawnili dokumenty sprawy, apelując do sędziego o to, by ten podjął decyzję o pozostaniu Teixeiry w areszcie w oczekiwaniu na proces.

Wyciek, którego dopuścił się Teixeira, to najpoważniejszy wyciek tajnych dokumentów USA od czasu afery WikiLeaks.

O tym czy Teixeira pozostanie w areszcie do czasu rozpoczęcia procesu sędzia ma zdecydować w piątek.

Czytaj więcej

Tajne dokumenty Pentagonu ujawniane niemal od początku inwazji Rosji na Ukrainę

Trzy notatki w sprawie sprawcy wycieku

Prokuratura twierdzi, że 21-letni członek Gwardii Narodowej ujawniał tajne dokumenty w internecie nawet po tym, gdy został dwukrotnie upomniany przez przełożonych w ubiegłym roku w związku ze sposobem traktowania przez niego dokumentów niejawnych.

We wrześniowej notatce wywiadu Sił Powietrznych Gwardii Narodowej, którą prokuratura przedstawiła w sądzie, można przeczytać, że zauważono, iż Teixeira robi notatki na temat informacji zawartych w niejawnych dokumentach, po czym wkłada te notatki do kieszeni. Teixeirę pouczono w tym czasie, żeby tak nie postępował w przypadku jakichkolwiek tajnych informacji. 

Ujawnione przez 21-latka dokumenty zawierały m.in. informacje na temat pomocy USA i NATO dla Ukrainy

Kolejna notatka z października mówi, że zwierzchnika Teixeiry poinformowano o tym, że 21-latek "może ignorować zakaz zaprzestania działań związanych z zagłębianiem się w informacje wywiadu" z września. W notatce czytamy, że Teixeira w czasie jednego ze spotkań "zadawał bardzo szczegółowe pytania". Ponownie usłyszał wówczas, aby skupił się na swojej pracy, zamiast zgłębiać informacje wywiadowcze. 

W notatce z lutego 2022 roku napisano, że Teixeira ponownie miał zapoznawać się z informacjami, które "nie są związane z jego podstawowymi obowiązkami", a które "są związane z działaniami wywiadowczymi".

Upomnienia nie zadziałały

"Oskarżony nadal dzielił się informacjami ze swoimi znajomymi z internetu, wbrew upomnieniom i podejmował dalsze wysiłki w celu ukrycia swojego niezgodnego z prawem zachowania" – pisze w przedstawionych sądowi dokumentach prokuratura.

Prawnicy Teixeiry domagają się zwolnienia klienta z aresztu zapewniając, że 21-latek nie ucieknie z kraju i stanie przed sądem odpowiadając na zarzuty.

Ujawnione przez 21-latka dokumenty zawierały m.in. informacje na temat pomocy USA i NATO dla Ukrainy, a także informacje wywiadowcze na temat sojuszników USA.

Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera
Przestępczość
Sędzia nie chciał, ale musi rozstrzygnąć o areszcie dla milionera
Przestępczość
Przywódca ataku na Kapitol skazany na 18 lat więzienia
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Przestępczość
Rosyjski ekspert od pocisków hipersonicznych w przyszłym tygodniu stanie przed sądem
Przestępczość
Korupcja w Sądzie Najwyższym na Ukrainie. Znaleziono ukryte pół miliona dolarów