Były kickbokser Andrew Tate został zatrzymany w czwartek. Mężczyźnie zarzuca się handel ludźmi, gwałt i stworzenie zorganizowanej grupy przestępczej.

Były sportowiec został początkowo zatrzymany na 24 godziny, wraz ze swoim bratem Tristanem oraz dwoma innymi podejrzanymi z Rumunii. Śledztwo toczyło się od kwietnia.

„Czterech podejrzanych stworzyło zorganizowaną grupę przestępczą skupioną na werbunku, zakwaterowaniu i wykorzystywaniu kobiet poprzez zmuszanie ich do tworzenia treści pornograficznych, które miały być widoczne na wyspecjalizowanych stronach internetowych z dostępem za opłatą” - czytamy w oświadczeniu prokuratury. Jak podkreślono, mężczyźni pozyskiwali w ten sposób duże sumy pieniędzy.

Tate zyskał rozgłos za sprawą kontrowersyjnych wypowiedzi dotyczących kobiet. Mężczyzna mówił między innymi, że „nie mają one wrodzonego poczucia godności i rozsądku”, że „są własnością mężczyzny” oraz przekonywał, iż na świecie panuje kryzys męskości, któremu „on może zaradzić”. W ostatnich dniach próbował zadrwić na Twitterze ze szwedzkiej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg. Ta odpowiedziała mizoginowi w sposób, który tak spodobał się internautom, że jej wpis stał się jednym z najbardziej lubianych w historii Twittera.

Czytaj więcej

Andrew Tate oskarżony o gwałt i handel ludźmi. Wpadł przez kłótnię z Thunberg?

Podczas przesłuchania w sprawie zatrzymania obaj bracia Tate zachowali prawo do milczenia - jak przekazał BBC ich prawnik.

Razem z braćmi aresztowana na 30 dni została była rumuńska policjantka, która miała uczestniczyć w przestępczym procederze. Adwokat Andrew Tate'a zapowiedział, że będzie odwoływał się od decyzji o areszcie. - Z punktu widzenia obrony (...) nie ma podstaw do zastosowania najdrastyczniejszego środka zapobiegawczego, przewidzianego w kodeksie, ale decyduje o tym sędzia - powiedział.