ASF w Niemczech może zatrząść cenami mięsa

Jeden dzik z ASF po niewłaściwej stronie granicy może doprowadzić do unijnego kryzysu na rynku mięsa.

Aktualizacja: 11.09.2020 06:17 Publikacja: 10.09.2020 21:00

ASF w Niemczech może zatrząść cenami mięsa

Foto: Adobe Stock

– Podejrzenia niestety się potwierdziły – powiedziała Julia Klöckner, niemiecka minister rolnictwa. Badania laboratorium Friedrich-Loeffler-Institut potwierdziły obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u padłego dzika znalezionego w lesie w Brandenburgii.

Zwierzę było już w stanie zaawansowanego rozkładu, co sugeruje, że ASF może być w RFN od dawna i zakażonych dzików może być więcej. To zwiastuje kłopoty.

Niemcy są największym unijnym eksporterem wieprzowiny do Chin, największego importera tego mięsa i zarazem największego rynku wieprzowiny świata. Pekin do tej pory automatycznie wstrzymywał eksport z kraju, w którym wirusa ASF znalezionego u dzików czy świń. Jak potraktuje jednego ze swoich największych partnerów z UE?

– Boimy się decyzji Chin, która ma zostać podjęta w ciągu najbliższych dni – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes stowarzyszenia PolPig. Możliwe są różne scenariusze, np. Francja porozumiała się z Chinami co do tzw. regionalizacji i w razie wykrycia ASF u dzików może eksportować wieprzowinę z innych rejonów. Żadne podobne porozumienie z Niemcami nie zostało jednak oficjalnie potwierdzone.

– Obawiamy się, że Pekin wstrzyma na jakiś czas import z Niemiec, żeby zbić ceny, bo wtedy stawki w UE dramatycznie spadną – mówi Dargiewicz. To spowoduje kryzys w Unii: na rynku zostanie dużo taniego mięsa.

Polska najwięcej wieprzowiny wysyła właśnie do Niemiec i musi się liczyć z problemami. W 2020 r. eksport wieprzowiny z UE do Chin potroił się, podczas gdy Polska bez sukcesu walczy z ASF. Wykryto u nas właśnie 83. ognisko pomoru u świń.

Przemysł spożywczy
W tym i w przyszłym roku mniej kawy z Brazylii
Przemysł spożywczy
Kakao będzie drożeć jeszcze latami. Miliardowe inwestycje nie zwrócą się szybko
Przemysł spożywczy
Amerykańska firma ma nakarmić rosyjskie wojsko. Kreml skonfiskował ją za rzekome przekręty
Przemysł spożywczy
Eksport szansą dla producentów mocnych alkoholi
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego