Fabryka w Nowej Wsi Wrocławskiej, której budowa kosztuje 300 mln zł, będzie pierwszym produkującym karmę dla zwierząt domowych zakładem Nestlé Purina w Polsce, która jest największym rynkiem karmy dla zwierząt domowych w Europie Centralnej i Wschodniej. - Cieszy nas, że właśnie w Nowej Wsi Wrocławskiej, na przecięciu ważnych europejskich arterii komunikacyjnych, budujemy nowoczesny ekologiczny zakład produkcyjny wpisujący się w ideę zrównoważonego budownictwa – mówi José Ignacio Lopezmalo Perezcarpy, dyrektor Nestlé Polska, oddziału Purina w Nowej Wsi Wrocławskiej.
Produkcja karmy dla zwierząt rozpocznie się na początku 2015 roku, a już od września 2014 roku ruszył proces zamówień. W pierwszym etapie działania dolnośląska fabryka będzie produkować głównie karmę dla kotów Felix, w większości przeznaczoną na niemiecki rynek. Cały czas trwa rekrutacja pracowników. Obecnie prowadzony jest nabór na stanowiska operatorów produkcji, kierowców wózków widłowych oraz pracowników produkcji. W rekrutacji uwzględniani są także młodzi kandydaci bez doświadczenia zawodowego, co wpisuje się w europejską Inicjatywę Na Rzecz Zatrudniania Młodych – Nestlé needs YOUth. Nestlé w ramach swojej strategii odpowiedzialnego biznesu wspiera młodzież we wchodzeniu na rynek pracy i do 2016 roku w całej Europie stworzy szanse zatrudniania dla 20 tys. osób do 30. roku życia.
W Polsce koncern zobowiązał się stworzyć możliwości zatrudnienia dla ponad 800 młodych osób. Do końca października tego roku powstało ich ponad 600. Część z nich to etaty, pozostałe to staże i praktyki.
Nestlé zapewnia, że 90 proc. składników karmy produkowanej w fabryce będzie pochodzić od polskich dostawców, co także przekłada się na wspieranie lokalnego zatrudnienia. Umowę kupna gruntu pod budowę fabryki Nestlé Purina PetCare i centrum dystrybucyjnego karmy dla zwierząt domowych w Nowej Wsi Wrocławskiej Nestlé podpisało w grudniu 2013 roku. Docelowo na działce o powierzchni 14,6 ha Nestlé zakłada 6-etapową inwestycję. Budynki są już gotowe, teraz trwają prace nad zapleczem socjalnym, drogami, ogrodzeniami oraz wyposażeniem wnętrz. Proces realizacji całego obiektu planowany jest na najbliższe 10 lat. Inwestycja została zaprojektowana i jest realizowana zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa według wytycznych certyfikatu LEED.
Simon Smith, prezes Nestlé Polska powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą", że docelowo pracę w podwrocławskim zakładzie znaleźć może potencjalnie nawet 600 osób. Nestlé Polska planuje także rozbudowę zakładu w Kaliszu za 6 mln zł, gdzie zwiększa produkcję odżywek dla niemowląt. Program inwestycyjny obejmie także zakład produkujący słodycze w Kargowej.