KFC w Australii i McDonald's Japonii mają problem z kurczakami i frytkami

Klienci dwóch sieciowych restauracji – KFC i McDonald’s w Azji mogą nie dostać swoich ulubionych dań. W Australii zabrakło świeżych kurczaków a w Japonii frytek.

Publikacja: 12.01.2022 20:26

KFC w Australii i McDonald's Japonii mają problem z kurczakami i frytkami

Foto: Bloomberg

Oba koncerny przepraszają klientów i informują, że ich dostawcy nie są w stanie na czas i w odpowiedniej ilości dostarczyć ziemniaków do produkcji frytek w McDonald’s oraz świeżych kurczaków do dań w sieci KFC.

Czytaj więcej

Brytyjscy rolnicy ostrzegają, że zabraknie indyków na święta

W Australii KFC poinformowało, że tymczasowo usunęło niektóre pozycje z menu w niektórych lokalach w kraju, ponieważ miało problemy ze znalezieniem zaopatrzenia w swój najważniejszy składnik: świeży kurczak. Według KFC jego dostawcy zostali borykają się brakami personelu związanymi z Covid-19. „Współpracujemy z naszymi dostawcami, aby złagodzić ten wpływ i zapewnić im wsparcie, ale spodziewamy się, że w nadchodzących tygodniach nadal będą występować pewne zakłócenia dostaw” – powiedział CNN Business rzecznik firmy.

KFC nie poinformowało, które pozycje menu mogą zniknąć, ani który z dostawców miał problemy. Jednak australijski przetwórca drobiu Ingham's, który współpracuje z gigantem fast food, poinformował w oświadczeniu, że „doświadcza znacznie niższej dostępności personelu, co wpływa na wielkość produkcji i wydajność operacyjną”. „Szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron… i wynikające z niego braki kadrowe mają teraz również znaczący wpływ na australijski łańcuch dostaw, operacje, logistykę i wyniki sprzedaży firmy Ingham’s oraz niektórych jej dostawców i klientów” – poinformowała firma w komunikacie przesłanym na giełdę.

Tymczasem w Japonii McDonald zaczął ograniczać klientom porcje frytek. Nie można już kupić średnich i dużych a tylko małe, ponieważ ma problemy z dostawami ziemniaków, które kupuje w Kanadzie. Według McDonald's niedobór frytek ma się utrzymać jeszcze przez miesiąc, ponieważ przewoźnicy nadal borykają się z skutkami wielkiej powodzi w pobliżu portu w Vancouver w Kanadzie, który obsługuje większość importu ziemniaków z Ameryki Północnej. Dodatkowo obfite opady śniegu i zła pogoda wpłynęły również na usługi żeglugowe – informuje CNN. Japoński oddział McDonald’s usiłuje znaleźć alternatywnych dostawców ziemniaków i organizować transport lotniczy.

Czytaj więcej

Japonia: McDonald’s ograniczy rozmiar frytek. Klienci wezmą tylko małe

Zeszłego lata koktajle mleczne były chwilowo niedostępne w McDonald's w Wielkiej Brytanii z powodu podobnych problemów.

Problemy z dostawami mają także inne sieci. Popularna brytyjska sieć Nando's została zmuszona do zamknięcia niektórych restauracji w sierpniu 2021 roku po tym, jak zabrakło kurczaków, z których robi swoje charakterystyczne danie peri-peri. W Stanach Zjednoczonych sieci takie jak Taco Bell i Chick-fil-A także zostały dotknięte niedoborami składników podczas pandemii, co zmusiło je do tymczasowego wycofania niektórych dań z menu.

Czytaj więcej

USA: Brakuje skrzydełek z kurczaka. W pandemii wzrósł popyt
Przemysł spożywczy
McDonald’s wycofuje sztuczną inteligencję od IBM. Myliła zamówienia
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Przemysł spożywczy
Olbrzymie marnotrawstwo sushi. Japończycy importują żywność i ją wyrzucają
Przemysł spożywczy
Wódka drożeje w Rosji. Kreml chce więcej pieniędzy na wojnę
Przemysł spożywczy
Euro 2024 zapędzi nas przed TV i do sklepów. Sieci szykują promocje
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Przemysł spożywczy
Koreańskie zupki za ostre? Mają zniknąć ze sklepów bo są „groźne dla dzieci”
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży