Reklama
Rozwiń

Nagroda wolności prasy UNESCO/Guillermo Cano 2016 dla Khadiji Ismayilovej

Laureatką nagrody UNESCO/Guillermo Cano World Press Freedom 2016 została Khadija Ismayilova, dziennikarka śledcza z Azerbejdżanu, która obecnie jest więziona.

Anna Nowacka-Isaksson: Żeby dzieci nie czuły się zdradzone

Kiedy film dla dzieci „Dziewczynka, mama i demony" Państwowa Rada Mediów uznała za niestosowny dla najmłodszych, Susanne Osten, reżyserka, ruszyła do walki...

Polska traci wolność słowa

Po raz pierwszy od kilku lat Polska spadła i to aż o 29 miejsc w światowym rankingu wolności prasy.

Prawnicy: Sejm ma prawo zadbać o dress code dziennikarzy

Prawnicy zajmujący się prasą zgodnie przyznają, że dress code dla dziennikarzy to żaden zamach na prasę, ale światowy standard.

Dariusz Pluta: Zakłócanie mszy u św. Anny to akt barbarzyństwa

Kościół nie jest, i to także w sensie prawnym, zwykłym miejscem publicznym. Dziennikarze muszą o tym pamiętać - uważa adwokat Dariusz Pluta.

#RZECZoPrawie - Pluta o incydencie w kościele św. Anny: dziennikarze przekroczyli granice

Z Dariuszem Plutą, warszawskim adwokatem, specjalistą od prawa prasowego o incydencie w kościele św. Anny i granicach prowokacji dziennikarskiej rozmawiał...

#RZECZoPrawie: Borowska z Kukiz'15 o Karcie Polaka, prawie prasowym i reformie rynku pracy

Posłanka Elżbieta Borowska z Kukiz'15 rozmawiała z Tomaszem Pietrygą o Karcie Polaka, zmianach w prawie prasowym i pomysłach Kukiz'15 na reformę rynku pracy.

Incydent w kościele ws. zakazu aborcji: msza to nie miejsce na prowokacje

Media mają prawo informować np. o politycznych wypowiedziach księży, nawet spod ołtarza, ale nie mogą prowokować ekscesów w kościele i naruszać prawa wiern...

Prasa walczy o dodatkowe prawa

Digitalizacja nie zmniejszyła, ale zwiększyła potrzebę ochrony treści za pomocą praw autorskich i skuteczniejszego ich egzekwowania – uważają wydawcy.

Nie każdą wypowiedź z Facebooka można cytować

Media tradycyjne coraz częściej cytują użytkowników portali społecznościowych. Mogą, ale tylko wypowiedzi upublicznione.

HFPC o standardach ochrony tajemnicy dziennikarskiej

W wydanym dziś stanowisku Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina o konieczności poszanowania gwarancji tajemnicy dziennikarskiej i ochrony dziennikar...

Sprostowanie: którego naczelnego pozywać?

Czy w procesie o sądowe nakazanie sprostowania tekstu prasowego winien występować jako pozwany redaktor naczelny z okresu publikacji czy aktualny.

Domagalski o rejestracji blogów jako tytułów prasowych

Jeśli jakiś wpis w necie, w szczególności na blogu, jest zniesławiający, to nic prostszego niż pozwać jego autora czy właściciela bloga. A nie wymagać reje...

Informacja publiczna: dziennikarz nie dostanie więcej bez legitymacji prasowej czy upoważnienia

Bez legitymacji prasowej czy upoważnienia od redaktora naczelnego dziennikarz nie dostanie wnioskowanej informacji publicznej.

Czy regularnie piszący bloger powinien być w rejestrze tytułów prasowych

Czy regularnie piszący bloger powinien być traktowany jak wydawca i dziennikarz? Prawnicy zajmujący się mediami są podzieleni.

Rejestracja tytułu prasowego: czy trzeba rejestrować blog

Sąd Rejonowy w Szamotułach uznał właściciela domeny Wikiduszniki.pl za wydawcę prasy oraz winnego niezarejestrowania tytułu prasowego.

Sprostowanie nie może być szykaną

Sprostowanie prasowe ma służyć niwelowaniu pomyłek, które się zdarzają, bądź zwyczajnie nieprawdziwych informacji. Nie może być szykaną, sposobem kneblowan...

Sprostowania prasowe trzy lata po zmianie przepisów

Gruntownie zmienione przepisy prawa prasowego nie usunęły sporów na tle ich stosowania.

Dziennikarze Rzeczpospolitej wygrali w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka zarzucił polskim sądom, że nie dostrzegły roli prasy polegającej na kontrolowaniu życia publicznego.