Reklama

Podatek tonażowy zgodny z prawem unijnym

Armatorzy nie będą mogli odliczać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Publikacja: 24.10.2012 07:03

Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku tonażowym. Ma ona dostosować nasze przepisy do unijnych regulacji.

Ustawa o podatku tonażowym obowiązuje już od 1 stycznia 2007 r. Początkowo bez pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o uznaniu podatku tonażowego za dozwoloną pomoc publiczną. Dlatego – jak mówi uzasadnienie do projektu – polscy armatorzy z rezerwą odnosili się do możliwości wyboru tej formy opodatkowania.

Ostatecznie KE uznała, że  nasz podatek tonażowy jest zgodny z wewnętrznym rynkiem Unii Europejskiej, pod warunkiem  jednak, że zostaną wprowadzone pewne zmiany. Taki właśnie jest cel nowelizacji.

Przykładowo, KE nie spodobało się, że armator odliczał od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne, a od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie będzie więc już miał tej możliwości. Ponadto przedsiębiorca zarządzający cudzymi statkami z obszaru UE  będzie mógł korzystać z podatku tonażowego tylko wówczas, gdy wśród osób zatrudnionych na statkach i lądzie większość będzie obywatelami państw członkowskich.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r.

Reklama
Reklama

etap legislacyjny pierwsze czytanie

Nieruchomości
Ceny transakcyjne nieruchomości już jawne. Rejestr otwarty dla wszystkich
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Prawo drogowe
Sąd: odstawienie prawej nogi to błąd eliminujący kierowcę
Praca, Emerytury i renty
1978,49 zł renty z ZUS od 1 marca. Te choroby uprawniają do świadczenia
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla każdego. Ci seniorzy nie otrzymają świadczenia
Materiał Promocyjny
Presja dorastania i kryzys samooceny. Dlaczego nastolatki potrzebują realnego wsparcia
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama