Na wezwanie Urzędu Wojewódzkiego radni podjęli uchwałę o wygaszeniu mandatu radnej Hanny M. (imię fikcyjne).
Powodem był fakt, iż spółka, której prezesem była radna wykorzystuje w prowadzonej działalności mienie należące do gminy, tj. autobusy do przewozu uczniów do szkół na terenie gminy. W ocenie urzędu radna naruszyła przez to zakaz z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.
Przepis ten stanowi, iż radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem z pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.
Radna w skardze na uchwałę podniosła, że spółka, którą zarządza została przymuszona do korzystania z autobusów należących do gminy, albowiem taki był zapis w Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) i to korzystanie odbywa się na zasadach ogólnie przyjętych, z zastosowaniem ustawy Prawo zamówień publicznych. Dodała, iż z tych autobusów mogła skorzystać każda osoba lub firma biorąca udział w przetargu nieograniczonym na przewozy szkolne, której oferta byłaby najkorzystniejsza. Jednocześnie podkreśliła, iż jej stanowisko jako radnej czy prezesa Zarządu Spółki A w niczym nie pomogło tej spółce, ponieważ gmina zawarła taki zapis w SIWZ, a przetarg był nieograniczony i dostępny dla nieograniczonej liczby osób fizycznych oraz firm.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę, wskazując, że radny, zarządzając działalnością gospodarczą określonego podmiotu, prowadzącego działalność gospodarczą, przy wykorzystaniu w jakiejkolwiek formie i na jakiejkolwiek podstawie prawnej mienia komunalne gminy, w której posiada mandat radnego, narusza zakaz zarządzania taką działalnością.