Hity Sochaczewa

Z okazji 20-lecia reaktywowania samorządu terytorialnego w Polsce prezentujemy najważniejsze wydarzenia w samorządach

Publikacja: 06.04.2010 02:55

Herb Sochaczewa

Herb Sochaczewa

Foto: Urząd Miasta

Opisy powstały na podstawie odpowiedzi samorządów na ankietę Związku Miast Polskich pod tytułem „Najważniejsze wydarzenia i hity 1990-2010”. Związek przygotowuje rocznicową publikację multimedialną.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich 20. lat samorządu Sochaczewa.

[srodtytul]Obwodnica Sochaczewa[/srodtytul]

Obwodnicę oddano do użytku w grudniu 2003 roku. Trasa o długości 9 km kosztowała ok. 80 mln złotych. Tysiące samochodów przejeżdżające przez ścisłe centrum, w tym tiry korzystające z drogi tranzytowej Nr 2, zostały wyprowadzone na trasę obwodową.

[srodtytul]Budowa lotniska[/srodtytul]

Reklama
Reklama

W 206 roku utworzono spółkę promującą plan budowy pod Sochaczewem portu dla tanich linii lotniczych i przewozów cargo. W grupie wspierającej projekt znalazły się władze samorządowe miasta, okolicznych gmin, województwa mazowieckiego, lokalne firmy, organizacje NGO i osoby prywatne wierzące w realizację śmiałych planów budowy „Mazowieckiego Portu Lotniczego Sochaczew”.

To jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny w kraju projekt oparty o kapitał prywatny, przy w sumie niewielkim udziale finansowym lokalnych samorządów.

We wrześniu 2009 roku Minister Skarbu podpisał decyzję o oddaniu części dawnego lotniska wojskowego w Bielicach pod budowę pasażerskiego portu. Wcześniej spółka otrzymała od Urzędu Lotnictwa Cywilnego promesę potwierdzającą, że jeśli spełni określone wymogi, dostanie zgodę na uruchomienie portu. Po opracowaniu raportu oddziaływania lotniska na środowisko (analizy trwają od roku) spółka będzie mogła wystąpić o pozwolenie na budowę.

[srodtytul]Sieć gazowa[/srodtytul]

Przyłączenie w 2009 roku 7 miejskich kotłowni do sieci gazowej, na którą Sochaczew czekał ponad 20 lat. Firma SIME POLSKA doprowadzająca gaz do miasta deklaruje, że istniejący obecnie 10 kilometrowy gazociąg na terenie miasta zostanie w ciągu najbliższych trzech lat rozbudowany o około 13 kilometrów.

Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama