Dziś jeden ze składów NSA skierował pytanie prawne w sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych (sygnatura akt II FSK 1806/10). Sąd powziął poważne wątpliwości, czy w stanie prawnym sprzed 1 stycznia 2007 r., w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego (aportu), dochodziło do wyłączenia opodatkowania w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 2 pkt 4 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych). Odpowiedzi udzieli w uchwale siedmioosobowy skład NSA.
Pytanie prawne dotyczy konkretnej sprawy. Spór powstał po tym, jak nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki poprzez utworzenie udziałów. Nowe udziały miały zostać objęte przez spółkę akcyjną i pokryte przez nią wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Czynność została potwierdzony aktem notarialnym. Notariusz jako płatnik obliczył i pobrał PCC należny od podwyższenia kapitału zakładowego.
Spółka zażądała jednak, żeby organ podatkowy stwierdził nadpłatę i oddał jej zapłacony PCC. Jej zdaniem notariusz pobrał podatek bezzasadnie, bo przepisy polskiej ustawy były sprzeczne z regulacjami prawa wspólnotowego. Zgodnie bowiem z prawem Unii podwyższenie kapitału zakładowego w związku z wniesieniem aportu w postaci przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem kapitałowym, którego odpowiednikiem w Polsce jest podatek od czynności cywilnoprawnych. podatniczka powołała się na art. 7 ust. 1 Dyrektywy Rady z 17 lipca 1969 r. (Nr 69/335/EWG) dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału.
Fiskus nie dopatrzył się jednak naruszenia prawa UE i nie oddał podatku. Takiego samego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Sąd kasacyjny uznał, że sprawa nie jest tak oczywista i postanowił zadać pytanie prawne. Postanowienie jest prawomocne.