[b]W 1929 roku mój pradziadek kupił prawo do grobu familijnego. Na kwicie potwierdzającym wpłatę 75 zł do kasy kościelnej widnieje określenie – grób familijny, ale dziadek zawsze twierdził, że grób ma charakter wieczysty. W 1957 roku powstała kancelaria parafialna, która założyła kartoteki grobom. Kolejne pochówki były odnotowywane na wspomnianym już kwicie. Nigdy nie żądano opłat za ten grób. W ubiegłym roku proboszcz stwierdził, że to nie wieczysty i go przejmie, jeśli mama nie wniesie opłaty za kolejne 20 lat – 7600 zł. Moja mama dokonała wpłaty i w kancelarii dowiedziała się, że grób nie ma już formy grobu wieczystego. Nie wiem czy proboszcz ma rację i nie wiem jak dowodzić, że grób był wieczysty.[/b]
Kwestię prawa do grobu reguluje [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80657]ustawa z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2000 r. nr 23, poz. 295 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Prawo do grobu[/srodtytul]
Źródłem prawa do grobu jest umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy zarządem cmentarza a osobę uprawnioną. Umowa ta może być zawarta w dowolnej formie, nawet w sposób dorozumiany (przejęcie zwłok do pochowania i uiszczenie opłaty).
Czytelniczka pisze, że jej pradziadek kupił w 1929 r. grób familijny i otrzymał kwit potwierdzający wpłatę do kasy kościelnej. Jest to więc dowód zawarcia umowy cywilnoprawnej i skutki zawarcia tej umowy są ważne do dziś, mimo że ustawa z 1959 r. nie wylicza wśród rodzajów grobów ani grobów familijnych ani wieczystych. To, że ustawa weszła w życie w 1959 r., nie oznacza, że zawarte wcześniej umowy przestają obowiązywać (zgodnie z zasadą lex retro non agit).