Ryszard Czarnecki poproszony o skomentowanie sprawy przez Onet.pl stwierdził, że nie zna sprawy i nie będzie jej na razie wypowiadał.

Według ustalań OKO.press unijny urząd przeprowadził śledztwo, podczas którego zebrano materiał dowodowy świadczący na niekorzyćś posła PiS. Postępowanie zakończyło się rok temu po czym w maju ubiegłego roku OLAF skierował zawiadomienie o przestępstwie prokuraturze w Zamościu.

Czytaj także: Bogaty jak poseł do Parlamentu Europejskiego

Z informacji uzyskanych przez OKO.press wynika, że unijni śledczy zalecili Parlamentowi Europejskiemu odzyskanie nienależnie wydanych kwot.

Zamojska prokuratura okręgowa potwierdziła jedynie, że prowadzi śledztwo "w sprawie doprowadzenia Parlamentu Europejskiego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, przy składaniu wniosków o zwrot kosztów podróży służbowych przez jednego z europosłów".

Na zarobki europosła składa się nie tylko podstawowa pensja. Do stałej kwoty należy doliczyć także liczne diety i dodatki. Reasumując poseł do Parlamentu Europejskiego może zarobić nawet ponad 70 tys. złotych miesięcznie.

Po ukończeniu kadencji eurodeputowanego wypłacana jest odprawa w wysokości miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok sprawowania urzędu. Nie można też pominąć emerytury, którą europoseł otrzymuje po ukończeniu 63. roku życia Wypacana jest ona za każdy rok zasiadania w Parlamencie Europejskim. Żona i dzieci eurodeputowanego mogą liczyć także na rentę po śmierci europosła.