Bez dożywocia dla zabójcy 3-letniego Nikodema z Włocławka. Sąd Najwyższy zdecydował

Ostatecznie 25 lat spędzi w więzieniu Paweł K. skazany za brutalne zabójstwo 3-letniego Nikodema z Włocławka. Sąd Najwyższy nie zgodził się w czwartek na wymierzenie mu kary dożywocia.

Publikacja: 21.03.2024 14:37

Bez dożywocia dla zabójcy 3-letniego Nikodema z Włocławka. Sąd Najwyższy zdecydował

Foto: Adobe Stock

Orzeczenie to kończy sprawę wyjątkowo brutalnej zbrodni, do finału której doszło 30 lipca 2019 r. Według śledczych dziecko było poddawane okrutnej przemocy. Sprawcą był Paweł K. konkubent matki Nikodema.

Śmierć Nikodema: konkubent katował dziecko, matka patrzyła

- Chłopiec był bity po głowie i całym ciele, w tym różnymi przedmiotami, rzucano nim, szarpano, stosowano wobec niego wyrafinowane kary, zmuszano do wielogodzinnego stania w miejscu z rozstawionymi nogami lub z podniesionymi do góry rękami obciążanymi dodatkowo ciężkimi przedmiotami. Chłopca polewano także wodą oraz unieruchamiano oklejając taśmą przylepną – to ustalenia prokuratury, które potwierdziła sekcja zwłok.

Do śmierci dziecka doszło poprzez utonięcie. Nieprzytomnego Nikodema mężczyzna umieścił w wannie wypełnionej wodą i doprowadził do jego śmierci. Zgon stwierdził lekarz, którego wezwano do mieszkania we Włocławku.

Niedługo potem Paweł K. usłyszał zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i spowodowanie śmierci dziecka z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia. Matce Nikodema zarzucono pomocnictwo.

Sąd Okręgowy we Włocławku skazał mężczyznę na karę łączną 20 lat więzienia. Wykluczył jednak działanie oskarżonego z zamiarem zabójstwa. Agnieszka S. została skazana na 13 lat pozbawienia wolności za pomoc w znęcaniu się nad jej synem.

Sąd Najwyższy: Skazani na 25 lat więzienia za śmierć 3-letniego Nikodema

Orzeczenie to, po apelacji prokuratury, zmienił Sąd Apelacyjny w Gdańsku modyfikując kwalifikację prawną czynów. Paweł K. usłyszał wyrok 25 lat więzienia za zabójstwo z zamiarem ewentualnym, znęcanie się psychiczne i fizyczne połączone ze szczególnym udręczeniem oraz za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Matka chłopca została skazana także na 25 lat pozbawienia wolności za pomocnictwo.

Z tym wyrokiem nie zgodził się jednak prokurator generalny Zbigniew Ziobro i skierował do SN kasację, w której zażądał uchylenia orzeczenia, ponownego rozpoznana sprawy i wymierzenie Pawłowi K. kary dożywotniego więzienia.

Czytaj więcej

Ziobro żąda dożywocia dla zabójcy 3-letniego Nikodema z Włocławka

Nie będzie dożywocia dla zabójcy Nikodema

W czwartek SN oddalił tę kasację jako oczywiście bezzasadną. Uzasadniając tę decyzję sędzia Dariusz Świecki podkreślił, że postawiony przez prokuraturę zarzut rażącej niewspółmierności kary nie jest wystarczający do uchylenia wyroku. W tym przypadku zarzut powinien być oparty na rażącej niewspółmierności kary o charakterze nadzwyczajnym.

SN uznał też, że kres znęcania się mężczyzny nad dzieckiem nastąpił niedługo przed śmiercią dziecka. Według sądu Paweł K. próbował potem ratować zdrowie chłopca poprzez kąpiel. – Przy ustalaniu wymiaru kary za zabójstwo jednym z wiodących elementów jest postać zamiaru. O ile surowsza jest kara przy zamiarze bezpośrednim (…) to inna jest ocena, kiedy zamiar ma charakter ewentualny. Wobec tego, że sprawca nie chciał śmierci to nie można powiedzieć, że jest do cna zdemoralizowany, że życie człowieka jest mu zupełnie obojętne – argumentował sędzia.

Uzasadniając brak zgody na zaostrzenie kary, SN zwrócił uwagę na młody wiek sprawcy, który popełniając zbrodnię miał 24 lata. - Młody wiek nie wskazuje na to żeby był on osobą zdemoralizowana do końca i stracona definitywnie dla społeczeństwa. Kara nie może być tylko zemstą i odpłatą, ale musi mieć też walor edukacyjny – stwierdził sąd.

Orzeczenie to kończy sprawę wyjątkowo brutalnej zbrodni, do finału której doszło 30 lipca 2019 r. Według śledczych dziecko było poddawane okrutnej przemocy. Sprawcą był Paweł K. konkubent matki Nikodema.

Śmierć Nikodema: konkubent katował dziecko, matka patrzyła

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a