Kamiński i Wąsik wyszli z więzienia. Czy są posłami? Prawnicy komentują

We wtorek wieczorem Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik opuścili zakłady karne, w których odbywali karę więzienia. Powróciła dyskusja czy ułaskawieni po raz drugi przez prezydenta Andrzeja Dudę politycy PiS nadal są posłami.

Publikacja: 23.01.2024 21:35

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński, żona Mariusza Kamińskiego Barbara Kamińska i senator Stanisław Kar

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński, żona Mariusza Kamińskiego Barbara Kamińska i senator Stanisław Karczewski

Foto: PAP/Piotr Polak

Specjalista od prawa konstytucyjnego dr hab. Krzysztof Grajewski z Uniwersytetu Gdańskiego powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że „Kamiński i Wąsik nie są posłami”, a „prawo łaski w tej mierze nic nie zmienia”. - W momencie wydania prawomocnego wyroku oni przestali być posłami. Nie ma żadnej możliwości prawnej, aby odzyskali mandat — podkreślił.

Wyjaśniał, że "ułaskawienie dotyczy treści wyroku — przede wszystkim jest ułaskawieniem od kary i środków karnych". - Utrata mandatu nie zapadła dlatego, że sąd podjął taką decyzję, ale dlatego, że ustawa wiąże taki skutek z tego typu wyrokiem — zaznaczył.

Czytaj więcej

Kamiński i Wąsik opuścili więzienia. Kamiński: Panie Tusk, wkrótce się zobaczymy

Podobnego zdania jest profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. - Jeżeli w ogóle mamy jeszcze mówić o obowiązywaniu prawa w Polsce, to z całą pewnością w dniu 20 grudnia 2023 roku ci panowie stracili mandaty — wskazał w "Faktach po Faktach" w TVN24 .

Wyjaśniał, że "i z konstytucji, i z Kodeksu wyborczego wynika, że prawomocny wyrok skazujący na pozbawienie wolności za przestępstwo ścigane z urzędu powoduje utratę mandatu". To - wskazał - nie może być objęte ułaskawieniem.

- To jest po prostu konsekwencja samego wyroku, to nie jest kara, której dotyczy ułaskawienie. Zacierając skazanie, prezydent ułaskawił ich także z dolegliwości utraty praw publicznych. To zostaje zatarte, natomiast znaczy to tylko tyle, że mogą startować teraz w wyborach samorządowych, czy mogą startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego — tłumaczył prof. Zoll.

Inne zdanie, co do statusu obu polityków PiS wyraził we wtorek rano konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski. - Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są posłami, bo próba stwierdzenia wygaśnięcia mandatu podjęta w Sejmie była usiłowaniem nieudolnym - powiedział w RMF FM. Jego zdaniem, Izba Pracy SN nie była izbą właściwą do rozpatrzenia odwołania Mariusza Kamińskiego od decyzji marszałka Sejmu w sprawie wygaśnięcia mandatu posła.

Czytaj więcej

Prof. Piotrowski nie ma wątpliwości, że Kamiński i Wąsik są posłami
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek