Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Posłowie PiS składają donos na Hołownię i Tuska

Posłowie PiS Krzysztof Szczucki i Paweł Jabłoński poinformowali o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz premiera Donalda Tuska w sprawie wygaszenia mandatów poselskich osadzonych w więzieniu Mariusza Kamińskiego i i Macieja Wąsika.

Publikacja: 12.01.2024 07:40

Premier Donald Tusk i marszałek Szymon Hołownia

Premier Donald Tusk i marszałek Szymon Hołownia

Foto: PAP/Paweł Supernak

„Wspólnie z Pawłem Jabłońskim zawiadamiamy prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Szymona Hołownię polegającego na bezprawnym stwierdzeniu wygaśnięcia mandatów poselskich posłów Pana Mariusza Kamińskiego i Pana Macieja Wąsika oraz publikację przez Donalda Tuska w Monitorze Polskim postanowienia Marszałka Sejmu w tej sprawie” - przekazał na platformie „X” poseł PiS, Krzysztof Szczucki.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z żonami skazanych prawomocnie i osadzonych w więzieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, oświadczył, wbrew wcześniejszym zapewnieniom, że uruchomił procedurę ułaskawieniową wobec obydwu polityków PiS.

Kamiński i Wójcik zostali w ponownym procesie skazani na 2 lata więzienia i 5 lat zakazu sprawowania funkcji publicznych za nadużycie uprawnień w związku z tzw. aferą gruntową. Po raz pierwszy zostali skazani w 2015 roku, ale wówczas, jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku, ułaskawił ich Andrzej Duda. Choć eksperci zwracają uwagę, że ułaskawić można tylko osobę skazaną prawomocnie, i prezydent, i obydwaj skazani uważają ułaskawienie za zgodne z prawem i obowiązujące.

Ponieważ jednak sąd odrzucił wnioski obrony Kamińskiego i Wąsika o odmowę wszczęcia postępowania wykonawczego, obydwaj zostali zatrzymani podczas pobytu w Pałacu Prezydenckim, gdzie zaprosił ich Andrzej Duda na uroczystość nominowania swoich doradców, i kilka godzin później przewiezieni do więzienia.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, poproszony o komentarz do decyzji Andrzeja Dudy, stwierdził, że „porządkuje ona sytuację”. Zastrzegł jednak, że w kwestii mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika decyzja Dudy niczego nie zmienia. - Panowie utracili mandaty poselskie w sposób bezpowrotny w związku z wyrokiem Sądu Okręgowego — przypomniał Hołownia.

Według prawa osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu nie mogą pełnić funkcji ani posła, ani senatora.

Czytaj więcej

Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika. Hołownia: Mandaty poselskie utracili bezpowrotnie

Czytaj więcej

Prezydent wraca do prawa łaski
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność