Sąd: aktywistka z granicy Ewa M. może opuścić areszt

Sąd Okręgowy w Siedlcach podtrzymał we wtorek decyzję sądu I instancji dotyczącą tymczasowego aresztowania aktywistki Ewy M., podejrzanej o kierowanie grupą przemytników nielegalnych migrantów z Białorusi. Sąd zmienił termin wpłacenia poręczenia majątkowego: Ewa M. wyjdzie na wolność, jeśli do 3 października do kasy sądu wpłynie 30 tys. zł.

Publikacja: 26.09.2023 14:11

Sąd: aktywistka z granicy Ewa M. może opuścić areszt

Foto: Fotorzepa

Z nieoficjalnych informacji wynika, że pieniądze już wpłynęły. Ewa M. prawdopodobnie  jeszcze dziś opuści areszt. 

Aktywistka mózgiem gangu?

Do zatrzymania 48-letniej Ewy M. doszło 7 września. Według prokuratury, członkowie gangu, którym kierować miała kobieta, mieli za pieniądze przemycać z Białorusi  nielegalnych migrantów z krajów azjatyckich i afrykańskich przez Litwę do Polski lub  innych krajów Europy. Jak  informował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, za przerzucenie jednej osoby grupa brała 5 tys. euro, a jak ktoś chciał trafić do Wielkiej Brytanii, to było to 10 tys. euro.

Kobietę wsparła Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która twierdzi, że zarzuty te należy traktować z ostrożnością. Za Ewą M. wstawiły się osoby publiczne: dwóch posłów PO, była zastępczyni RPO Hanna Machińska, zastępca dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie Paweł Sztarbowski i dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanna Mytkowska.

Czytaj więcej

HFPC: zarzuty wobec aktywistki z białoruskiej granicy traktujmy ostrożnie

Sąd pierwszej instancji zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Ewy M. na dwa miesiące z zastrzeżeniem, że środek izolacyjny zostanie uchylony, jeżeli podejrzana wpłaci poręcznie majątkowe w wysokości 30 tysięcy złotych.  Na to postanowienie zażalenie złożył prokurator (w zakresie poręczenia), a także obrona podejrzanej (w zakresie zastosowania tymczasowego aresztowania).

Sąd nie uwzględnił zażaleń

Jak informuje Polskie Radio, Sąd Okręgowy w Siedlcach rozpoznał dziś oba zażalenia i podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji dotyczącą tymczasowego aresztowania aktywistki. Zmienił jedynie termin wpłacenia poręczenia majątkowego. Wydłużył go do 3 października.  

Przed ogłoszeniem tej decyzji przed sądem w Siedlcach odbyła się pikieta w obronie Ewy M. i wolontariuszy działających na pograniczu polsko-białoruskim. 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że pieniądze już wpłynęły. Ewa M. prawdopodobnie  jeszcze dziś opuści areszt. 

Aktywistka mózgiem gangu?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości