Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przedstawiła raport w sprawie nieprzestrzegania dozwolonej prędkości przez kierowców. Okazuje się, że czterech na pięciu przekracza ją na drogach krajowych przebiegających przez teren zabudowany i na dwujezdniowych ulicach miast.

Niemal co czwarty kierowca na drogach krajowych, przejeżdżając przez miejscowości, przekracza prędkość o więcej niż 20 km/h. Na drogach poza miastami o ograniczeniu prędkości do 90 km/h skala przekroczenia rośnie wraz z klasą drogi. Z kolei na drogach powiatowych z takim samym ograniczeniem wskazanych limitów nie przestrzega 39 proc. kierujących.

W terenie zabudowanym o ograniczeniu 50 km/h w dzień i 60 km/h w nocy aż 64 proc. kierowców jeździ powyżej dopuszczalnej granicy.

Jak ustalono w miejscach pomiarowych (w których możliwe było porównanie do danych z 2008 r.), sytuacja się nie poprawia, wręcz przeciwnie, liczba pojazdów przekraczających prędkość wzrosła. Na zamiejskich drogach krajowych – o 6 proc., a na dwujezdniowych ulicach miast – o 7 proc. Na podobnym poziomie kształtuje się udział przekraczających prędkość na drogach krajowych przebiegających przez teren zabudowany (wzrost o 1 proc.).

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest główną przyczyną występowania wypadków w Polsce. W ciągu trzech lat (od roku 2010 do 2012 r.) wypadki były przyczyną śmierci 3,4 tys. osób.