Zmiana wysokości opłaty jest podyktowana wzrastającymi kosztami związanymi z organizacją kursu reedukacyjnego, wzrostem stawek prowadzących ten kurs, w tym wzrostem płacy minimalnej, oraz wysokości składek na ubezpieczenie społeczne oraz zapewnieniem materiałów dydaktycznych.
Podniesienie opłaty za kurs reedukacyjny do maksymalnej wysokości jest możliwe dzięki ustawie o kierujących pojazdami.
Kurs rozpoczęty na starych zasadach a niezakończony do 1 sierpnia 2022 r kosztować będzie nadal 400 zł.
Obowiązkowo na kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii są kierowani: kierowcy lub osoby posiadające pozwolenie na kierowanie tramwajem, którzy kierowali pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
Kurs trwa dwa dni, w sumie 16 godzin lekcyjnych. Jest prowadzony w formie wykładów w grupach liczących maksymalnie 15 uczestników.
Jaki jest jego cel? Chodzi o uświadomienie kierowcom m.in: skutków wypadków drogowych; wpływu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na funkcje percepcyjne kierującego oraz na podejmowane przez niego decyzje w ruchu drogowym oraz psychologicznych aspektów kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym.
Osoby, które otrzymały informację starosty o obowiązku ukończenia kursu reedukacyjnego jest obowiązana przedstawić w staroście zaświadczenie o jego ukończeniu w terminie miesiąca od dnia doręczenia informacji.
Podstawa prawna: Rozporządzenie ministra zdrowia z 6 lipca 2022 r. (DzU z 18 lipca 2022 r., poz. 1505)
Czytaj więcej
Punkty karne za wykroczenia wielu piratów drogowych bolą bardziej niż mandat. Teraz trudniej będzie się ich pozbyć. Nie wystarczy już zapłacić za kurs reedukacyjny.