Z kamerą wśród ludzi - komentuje Marek Kobylański

Monitoring na stałe zadomowił się w wielu miastach. Oswoili się z nim mieszkańcy i przyjezdni. Z założenia nie miał jednak nagrywać filmów z życia mieszkańców, tylko poprawić ich bezpieczeństwo.

Publikacja: 29.11.2017 17:03

Marek Kobylański

Marek Kobylański

Foto: Fotorzepa / Robert Gardziński

Powinien służyć przede wszystkim ściganiu przestępstw, takich jak choćby kradzieże i pobicia. Nie można też odmówić miejskim kamerom roli prewencyjnej. Tam, gdzie się pojawiły, zniknęły np. nocne „atrakcje" – spotkania osobników, którzy swoje poglądy na świat wyrażali mało intelektualnie. Z danych przedstawionych przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika jednak, że kamery służą często do wyłapywania wykroczeń drogowych.

Wydatki na miejski monitoring nie powinny służyć głównie podniesieniu bezpieczeństwa na drogach. Czuwają nad tym już przecież system fotoradarów i drogówka. Niestety, w większości miast wykorzystywany jest do szybkiego karania wykroczeń drogowych i pozyskiwania pieniędzy od kierowców. Są jednak miejscowości, które monitoring zamontowały z głową: został właściwie zaprojektowany, a kamery pojawiły się w miejscach wskazanych przez policję. Takie podejście pokazało, że dzięki obrazowi z kamer łatwiej zatrzymać sprawców pobić i włamań, a nie tylko parkujących niezgodnie z przepisami. Niestety, takie przykłady to wyjątek. Chodzi o proporcje między naprawdę groźnym przestępstwami a drogowymi wykroczeniami. W tym kierunku idzie również najnowszy pomysł policji w Bielsku-Białej. Za ekranami monitoringu miejskiego mają zasiąść również policjanci, aby na drogach było spokojniej.

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Kierowcy łatwiej stracą prawo jazdy, młodzi z limietem prędkości. Rząd ujawnił projekt
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje