Aktualizacja: 29.11.2017 17:03 Publikacja: 29.11.2017 17:03
Marek Kobylański
Foto: Fotorzepa / Robert Gardziński
Powinien służyć przede wszystkim ściganiu przestępstw, takich jak choćby kradzieże i pobicia. Nie można też odmówić miejskim kamerom roli prewencyjnej. Tam, gdzie się pojawiły, zniknęły np. nocne „atrakcje" – spotkania osobników, którzy swoje poglądy na świat wyrażali mało intelektualnie. Z danych przedstawionych przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika jednak, że kamery służą często do wyłapywania wykroczeń drogowych.
Wydatki na miejski monitoring nie powinny służyć głównie podniesieniu bezpieczeństwa na drogach. Czuwają nad tym już przecież system fotoradarów i drogówka. Niestety, w większości miast wykorzystywany jest do szybkiego karania wykroczeń drogowych i pozyskiwania pieniędzy od kierowców. Są jednak miejscowości, które monitoring zamontowały z głową: został właściwie zaprojektowany, a kamery pojawiły się w miejscach wskazanych przez policję. Takie podejście pokazało, że dzięki obrazowi z kamer łatwiej zatrzymać sprawców pobić i włamań, a nie tylko parkujących niezgodnie z przepisami. Niestety, takie przykłady to wyjątek. Chodzi o proporcje między naprawdę groźnym przestępstwami a drogowymi wykroczeniami. W tym kierunku idzie również najnowszy pomysł policji w Bielsku-Białej. Za ekranami monitoringu miejskiego mają zasiąść również policjanci, aby na drogach było spokojniej.
Chcesz wiedzieć, ile osób w Polsce nosi twoje nazwisko? A może zastanawiasz się, jak popularne jest imię, które planujesz nadać dziecku? Możesz to sprawdzić w kilka minut zaglądając na portal dane.gov.pl. To źródło bezpłatnych, wiarygodnych i aktualnych informacji m.in. na temat obszarów takich jak ludność i społeczeństwo, gospodarka i finanse, edukacja, kultura i sport czy transport.
Choć pobyt w szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowy dla osób ubezpieczonych, to jednak nie wszystko okazuje się bezpłatne. Za co pacjent musi zapłacić i czy jest to zgodne z przepisami?
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Młodzi kierowcy dostaną niższe limity dopuszczalnej prędkości, a skasowanie punktów karnych będzie trudniejsze. Pojawi się też nowa przesłanka zatrzymania prawa jazdy za nadmierną prędkość.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Gorsza kariera zawodowa małżonka nie daje podstaw do przyznania mu mniejszych udziałów przy dzieleniu majątku wspólnego po rozwodzie.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Choć do świąt jeszcze wiele tygodni, umysły Polaków rozpala już problem: czy Wigilia będzie kolejnym dniem wolnym od pracy?
Już 17-latkowie będą mogli prowadzić auta, za to wszyscy młodzi kierowcy przez pierwsze dwa lata będą na cenzurowanym. Zaostrzone zostaną też przepisy za przekroczenie prędkości.
W obliczu sporów o upolitycznianie prokuratury niknie dyskusja o merytorycznej jakości pracy śledczych i wymaganiach, jakie powinni spełniać.
Kilka szczegółowych rozwiązań projektu nowelizacji kodeksu karnego budzi wątpliwości. Chodzi m.in. o zasady wymierzania kar.
Rozstrzygnięcie sprawy bez rozważenia argumentów spierających się stron wystawia jak najgorsze świadectwo samemu sądowi.
Strzeżenie bezpieczeństwa państwa i obywateli jest zadaniem obu segmentów władzy wykonawczej.
W dziedzinie nauk ścisłych akceptujemy współdziałanie człowieka i sztucznej inteligencji. A jak można ukształtować podział pracy pomiędzy AI i prawników?
W sądzie jako obrońca i pełnomocnik w sprawach karnych bywam często. Nigdy jednak nie zdarzyło mi się nic tak osobliwego jak to, o czym chcę opowiedzieć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas