W Lublinie po ogłoszeniu list szkoły dysponowały 2176 wolnymi miejscami, w tym: 1095 w liceach, 629 w technikach i 452 w szkołach branżowych.
– Po pierwszym etapie rekrutacji zwolniły się miejsca nawet w najpopularniejszych liceach – mówi Olga Mazurek-Podleśna z UM w Lublinie.
We Wrocławiu dostępnych jest jeszcze 1901 miejsc w szkołach średnich (261 w liceach, 894 w technikach i 746 w szkołach branżowych).
Druga tura
W tych szkołach, w których zostały wolne miejsca, ruszy ponowny nabór. Terminy jego rozpoczęcia i zakończenia wraz z listą miejsc podawane są na stronach internetowych kuratoriów oświaty. Rekrutacja uzupełniająca jest taka sama jak właściwa. Podczas niej wszystkie podania, niezależnie od kolejności ich złożenia, podlegają tym samym procedurom. Decydujące znaczenie ma liczba punktów, a jeśli kandydaci mają tę samą – rozstrzygają ustawowe kryteria dodatkowe, takie jak np. niepełnosprawność. Szkoły nie mogą ustalać własnych kryteriów.
Po ogłoszeniu wyników rekrutacji, podobnie jak za pierwszym razem, w czasie wyznaczonym przez poszczególne kuratoria, kandydaci będą musieli donieść oryginały świadectw. Dopiero po tym czasie zostanie opublikowana lista osób przyjętych do szkół w wyniku drugiej rekrutacji.
Uczeń, który i tym razem nie dostanie się nigdzie, będzie mógł zwrócić się do dyrektora wybranej szkoły z podaniem o przyjęcie. Zgodnie z prawem oświatowym o przyjęciu ucznia do szkoły, w tym także do klasy pierwszej, w trakcie roku szkolnego, tj. od 1 września, decyduje jej dyrektor.