Pacjenci: trzeba przygotować system na drugą falę Covid

Osoby z innymi chorobami niż Covid-19 wciąż nie mogą się doczekać właściwego leczenia. Do jesiennej fali koronawirusa trzeba naprawić te błędy – uważa rada ekspertów przy rzeczniku praw pacjenta.

Aktualizacja: 15.07.2020 10:29 Publikacja: 15.07.2020 07:09

Pacjenci: trzeba przygotować system na drugą falę Covid

Foto: AdobeStock

Strategii przeciwepidemicznej określającej różne scenariusze działania domaga się od rządu rada ekspertów przy rzeczniku praw pacjenta. Jej członkowie uważają, że druga fala Covid-19 jest wysoce prawdopodobna, ale system ochrony zdrowia nie wrócił do normalnego funkcjonowania po pierwszej, a pacjenci z innymi rozpoznaniami niż koronawirus nadal nie mogą liczyć na odpowiednie leczenie.

Zdaniem rady już dziś należy tak zaprojektować funkcjonowanie poszczególnych podmiotów leczniczych, by cała lecznica nie została sparaliżowana, gdy po wykryciu Covid-19 część komórek organizacyjnych lub personelu zostanie objęta kwarantanną.

Czytaj także: Pacjent po Covid będzie rehabilitowany

– Pacjenci, u których podejrzewa się koronawirusa, otrzymali konkretną ścieżkę postępowania zgodną ze zdefiniowanymi procedurami, ale pozostali są zagubieni w systemie. W czasie pandemii odbijali się od drzwi zamkniętych poradni i nikt nie informował ich, gdzie i kiedy mogą być zbadani. A często chodziło o choroby niemogące czekać, np. nowotwory złośliwe – mówi Szymon Chrostowski, prezes fundacji Wygrajmy Zdrowie, inicjator pakietu onkologicznego, który przyspieszył diagnostykę i leczenie nowotworów.

– Przez pandemię cofnęliśmy się o pięć lat, do czasów sprzed pakietu, gdy chorzy na raka nie mogli się doczekać operacji i umierali w kolejkach – mówi Chrostowski.

Zdaniem ekspertów należy tak zmienić system organizacyjny, by zapewnić bezpieczeństwo personelowi i pacjentom. „Należy rozważnie określać stopień fizycznego otwarcia opieki ambulatoryjnej, bo z uwagi na sytuację epidemiologiczną nie będzie on taki jak w czasach przed epidemią. Schemat organizacyjny powinien uwzględniać m.in. rejestrację pacjentów na odległość, a pierwsza porada powinna odbywać się jako teleporada. Na jej podstawie powinny być podejmowane dalsze decyzje terapeutyczne, w tym o zaproszeniu do przychodni" – piszą eksperci.

Ich zdaniem niesłusznie zliberalizowano kontrolę noszenia maseczek w miejscach, w których może występować wirus, a obowiązek stosowania środków ochrony indywidualnej i dezynfekcji rąk powinien być utrzymany przynajmniej w lecznicach, sklepach, środkach transportu. Niezbędna jest szeroko zakrojona działalność informacyjna skierowana do ogółu społeczeństwa.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność