Rejestracja osób powyżej 80. roku życia rozpoczyna się w piątek, 15 stycznia. Osoby, które skończyły 70 lat, będą mogły się rejestrować od 22 stycznia. Szczepienia obu grup rozpoczną się 25 stycznia.

Resort zdrowia przewidział trzy ścieżki rejestracji, również dla osób, które nie korzystają z rozwiązań cyfrowych. Seniorów mogą zarejestrować także ich dzieci czy wnuki.

Czytaj także: Rusza rejestracja szczepień na COVID. Co musisz zrobić

Najprostszym sposobem zapisu może się okazać dla wielu osób telefon na specjalną infolinię pod numerem 989 (lub 22 62 62 989 dla dzwoniących z zagranicy). Usłyszymy komunikat powitalny oraz informację o nagrywaniu rozmów i przetwarzaniu danych osobowych. Jeżeli rozpoczął się już przewidziany dla nas etap szczepień, powinniśmy wybrać nr 1, a konsultantowi podać imię, nazwisko, numer PESEL oraz numer kontaktowy. Konsultant zaproponuje możliwe terminy w punkcie szczepień najbliższym miejscu zamieszkania. Po rozmowie otrzymamy esemes z terminem i miejscem szczepienia, a dzień przed nim – esemesowe przypomnienie.

Na podanie drugiej dawki pacjent zostanie umówiony w punkcie szczepień po otrzymaniu pierwszej.

Przez internet

Przez internet, za pomocą e-Rejestracji, mogą się zapisać posiadacze Profilu Zaufanego, czyli podpisu elektronicznego do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych. Można go założyć przez internet, pod warunkiem posiadania konta w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (ich listę można znaleźć na stronie pz.gov.pl), lub w którymś z punktów potwierdzających prowadzonych przez urzędy czy banki. System zaproponuje pięć terminów w punktach szczepień znajdujących się blisko zamieszkania pacjenta. Jeśli żaden z terminów nie będzie mu pasował albo zechce zaszczepić się w innym punkcie czy nawet w innym mieście – będzie mógł sam wskazać dogodną dla siebie datę i lokalizację. Pomoże w tym wyszukiwarka.

Po dokonaniu rezerwacji pacjent otrzyma powiadomienie esemesem, a dzień przed terminem – esemesowe przypomnienie o szczepieniu. Osoby niekorzystające z rozwiązań cyfrowych będą się mogły zapisać osobiście w wybranym punkcie szczepień. Mapę i dane punktów można znaleźć na stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien lub zapytać o nie, dzwoniąc pod numer 989.

Przyjąć dwie dawki

Od 15 stycznia na szczepienie mogą się zgłaszać także osoby z pozostałych grup w wieku 18–69 lat. W momencie, gdy rozpoczną się szczepienia dla ich grupy, dostaną e-mail z potwierdzeniem. Wystarczy wejść na stronę www.gov.pl/szczepimysie i wypełnić prosty formularz, podając imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu. Na adres e-mail podany w formularzu przyjdzie wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. By formularz został zatwierdzony i zapisany w systemie, wystarczy wejść na pocztę i kliknąć w link. Gdy ruszy rejestracja na szczepienia dla naszej grupy, dostaniemy e-mail z informacją o wystawionym e-skierowaniu. Wówczas będzie się można zarejestrować na konkretny termin.

Szczepionka przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 podawana jest w dwóch dawkach w tym samym punkcie szczepień w odstępie 21 dni. Według specjalistów pełna odpowiedź immunologiczna powinna się pojawić siedem dni po podaniu drugiej dawki. Do odpowiedzi układu odpornościowego dochodzi już po pierwszej dawce, ale by osiągnąć jej optymalny poziom, powinno się przyjąć obie.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Na trzy różne sposoby

Do rejestracji na szczepienie przeciwko Covid-19 wystarczy ?nr PESEL. Można jej dokonać na trzy sposoby:?

- Przez telefon, dzwoniąc na bezpłatną całodobową infolinię 989.? Konsultant infolinii pomoże znaleźć dogodny termin oraz miejsce szczepienia najbliższe adresowi zamieszkania. Do takiej rejestracji wystarczy nr PESEL oraz telefonu komórkowego. Przez infolinię na szczepienie można rejestrować swoich dziadków lub rodziców.?

- Online przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl.? Do skorzystania z e-Rejestracji potrzebny jest Profil Zaufany. System proponuje pięć terminów dostępnych w punkcie szczepień znajdującym się blisko miejsca zamieszkania pacjenta.?

- Bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień. ?Mapa punktów szczepień i dane kontaktowe do każdego z nich dostępne są na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie.