Premier poinformował wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii. Rozporządzenie w tej sprawie podpisali już ministrowie zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji rozporządzenia. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśnił, że stan taki oznacza m.in. możliwość delegowania do pracy w walce z epidemią personelu medycznego, ale również innych osób. Rozporządzenie precyzuje też ograniczenia dotyczące transportu i handlu.

- W ciągu kilku dni spodziewamy się nawet 10 tysięcy zachorowań. Najbliższe 2 - 3 tygodnie muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga- powiedział na wieczornej konferencji prasowej prezes Rady Ministrów.

Rząd chce bardziej stanowczo zapobiegać przypadkom ignorowania kwarantanny i dlatego podwyższone zostaną grzywny za jej łamanie - z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

- Wprowadzamy też mechanizmy śledzenia, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował - powiedział  Mateusz Morawiecki.

Rząd podjął także decyzję o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy.

- Wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski dodał, że ogłoszenie stanu epidemii w Polsce nie zmienia terminarza egzaminów w szkołach.

Rodzicom dzieci do lat 8 wydłużony zostanie specjalny 14-dniowy zasiłek opiekuńczy. Będą go pobierać do Wielkanocy.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ