Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister kultury Piotr Gliński ogłasili nowe rekomendacje związane z epidemią koronawirusa. Tym razem chodzi o zniesienie lub poluzowanie obostrzeń wprowadzonych w marcu.

Maski i limity osób

Już od soboty 30 maja na ulicy czy w parku czy na plaży będzie można schować maseczkę do kieszeni. Warunkiem jest zachowanie dystansu społecznego w przestrzeni publicznej.

- Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek  - mówił premier.

Morawiecki zaznaczył, maseczek nie trzeba będzie nosić również w przestrzeni zamkniętej, gdy bezpiecznie da się zachować dystans i jeżeli "odpowiednio do tego zostaną przygotowane warunki". Powiedział, że chodzi na przykład o restauracje, zakłady fryzjerskie czy inne zakłady usługowe.

Przesłanianie ust i nosa nadal będzie obowiązkowe np. w sklepach, urzędach, kinach, teatrach, w komunikacji publicznej, salonach masażu i tatuażu, kościołach.

Jak informuje rząd w komunikacie, nie trzeba zakrywać ust i nosa:

W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.

W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

Od 30 maja znika limit osób w sklepach, na targach, poczcie i w punktach gastronomicznych, a od niedzieli 31 maja - limity wiernych w kościołach i innych miejscach sprawowania kultu religijnego. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

W sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Kultura, sport, uroda i kongresy

Od 6 czerwca będą otwarte kina, teatry, opery, balet, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu oraz inne obiekty sportowo-rekreacyjne. Mają działać przy zachowaniu sanitarnych zasad epidemicznych. Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż zostaną podane po zakończeniu konsultacji z przedsiębiorcami.

Nadal zamknięte będą dyskoteki i kluby, gdyż zdaniem rządu z doświadczeń innych krajów wynika, że to są często ogniska nowych zakażeń.

Od 6 czerwca możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Wesela, komunie, zgromadzenia

Od 6 czerwca w weselach będzie mogło brać udział 150 gości. To samo dotyczy innych uroczystości rodzinnych, np. pierwszych komunii.  Goście nie muszą nosić maseczek.

Taki sam limit dotyczyć ma organizacji zgromadzeń w otwartej przestrzeni, ale ich uczestnicy muszą  zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Organizacja zgromadzeń ma być też w każdym przypadku regulowana przez GIS i wojewodów. Jak wyjaśnia rząd, sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

- Może się tak zdarzyć, że będą ogniska koronawirusa i akurat w tym miejscu ktoś zapragnie zrobić zgromadzenie. Należy tu zachować zdrowy rozsądek, pewne kwestie bezpieczeństwa będą tu zastosowane - stwierdził premier.